06/07/2024
Ειδήσεις | Τρίτη 2 Ιουλίου 2024 - 23:57

Ο Ντεμιράλ έστειλε την Αυστρία σπίτι της!

Με δύο γκολ του 26χρονου στόπερ η Τουρκία πέρασε στα προημιτελικά νικώντας 2-1 τους Αυστριακούς

Η Αυστρία ήταν έως τώρα η ομάδα που εντυπωσίαζε στο Euro 2024, αλλά η Τουρκία ήταν εκείνη που πέρασε στα προημιτελικά επικρατώντας με 2-1 στο παιχνίδι που έγινε το βράδυ της Τρίτης (2/7).

Το τελικό σκορ αδικεί κατάφορα τους ηττημένους, αλλά αποτελεί μία μεγάλη επιτυχία για τους Τούρκους. Με τον κόσμο στο πλευρό τους εκείνοι πήραν το εισιτήριο για την επόμενη φάση και θα αντιμετωπίσουν τους Ολλανδούς.

Απίστευτο, αλλά αληθινό πως ο Ντεμιράλ πέτυχε δύο γκολ. Είχε πολλές χαμένες ευκαιρίες η Αυστρία, η οποία στο φινάλε γεύτηκε το πικρό ποτήρι του αποκλεισμού.

Το πιο γρήγορο γκολ στην ιστορία των νοκ άουτ του Euro πέτυχε η Τουρκία, η οποία έκανε το 0-1 μόλις στα 57''! Σκόρερ ο Ντεμιράλ μετά από κόρνερ που εκτέλεσε ο Γιουλέρ.

Σχεδόν αμέσως η Αυστρία πήγε να απαντήσει με τον ίδιο τρόπο, αλλά μετά από κόρνερ του Ζάμπιτσερ η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω από το σουτ του Μπάουμγκαρτνερ.

Η Αυστρία συνέχισε να πιέζει μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αλλά δίχως να χάνει τις μεγάλες ευκαιρίες. Είχε κάποιες φάσεις με τους Ζάμπιτσερ και Μπάουμγκαρτνερ, αλλά έως εκεί.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Αυστριακοί μπήκαν αποφασισμένοι. Είχαν χαμένο τετ α τετ του Αρναούτοβιτς στο 51', φάσεις με τους Λάιμερ (53') και Πος (54') και από το πουθενά στο 60' ο Ντεμιράλ έκανε το 0-2 μετά από νέο κόρνερ του Γκιουλέρ.

Έξι λεπτά μετά από κόρνερ του Ζάμπιτσερ ο Πος πήρε την πρώτη κεφαλιά και με δεύτερη ο Γκρέγκοριτς μείωσε. Στη συνέχεια η Αυστρία είχε φάσεις και έχασε τεράστια ευκαιρία στο 90'+4 με κεφαλιά του Μπάουμγκαρτνερ, όταν ο Γκιουνόκ έκανε απίθανη επέμβαση.

ΑΥΣΤΡΙΑ (Ραλφ Ράνγκνικ): Πεντς, Μουένε (46’ Πρας), Λίνχαρτ (64’ Βέμπερ), Ντάνσο, Πος, Ζάιβαλντ, Λάιμερ (64’ Γκρίλιτς), Ζάμπιτσερ, Σμιντ (46’ Γκρέγκοριτς), Μπαουμγκάρντνερ, Αρναούτοβιτς.

ΤΟΥΡΚΙΑ (Βιντσέντζο Μοντέλα): Γκιουνόκ, Μούλντουρ, Ντιμιράλ, Μπαρντακτσί, Καντίογλου, Γιουκσέκ (58’ Οζκάν), Αϊχάν, Κοκτσού (83’ Καχβετσί), Γιλμάζ, Γιλντίζ (78’ Γιοκουσλού), Γκιουλέρ (78’ Ακτούρκογλου).