08/09/2024
Ειδήσεις | Σάββατο 6 Ιουλίου 2024 - 22:02

Από τη βούλα στα ημιτελικά οι Άγγλοι

Η Αγγλία επικράτησε με 5-3 στα πέναλτι της Ελβετίας * Με 1-1 είχε λήξει η κανονική διάρκεια και η παράταση

Δεν ήταν αυτή που έπρεπε, δυσκολεύτηκε αρκετά απέναντι στην Ελβετία, αλλά στο τέλος η Αγγλία τα κατάφερε και πανηγύρισε την πρόκρισή της στα ημιτελικά του Euro 2024 το βράδυ του Σαββάτου (6/7).

Οι δύο ομάδες έφτασαν έως τα πέναλτι μετά το 1-1 της κανονικής διάρκειας και της παράστασης και εκεί με 5-3 τα «τρία λιοντάρια» πήραν το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Το ματς ήταν κακό στη μεγαλύτερη διάρκειά του. Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο δεν έγινε σχεδόν τίποτα. Δεν υπήρχαν φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.

Μετά την ανάπαυλα οι Ελβετοί ήταν καλύτεροι. Είχαν μία καλή στιγμή με τον Εμπολό στο 52' και ο ίδιος παίκτης έκανε το 0-1 στο 75' μετά το γύρισμα του Εντόι και το λάθος του Στόουνς. Άμεση ήταν η απάντηση της Αγγλίας, η οποία ισοφάρισε με τον Σάκα στο 80'.

Το ματς πήγε στην παράταση. Εκεί ο Ράις είχε στο 95' ένα καλό σουτ και ο Ζόμερ είπε «όχι». Η απάντηση των Ελβετών ήρθε στο 117', όταν ο Σακίρι με απευθείας εκτέλεση κόρνερ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Στα πέναλτι παίχτηκε η πρόκριση. Οι Άγγλοι τα έβαλαν όλα και ο Πίκφορντ έπιασε την πρώτη εκτέλεση των Ελβετών, αυτή του Ακάντζι. Έτσι με 5-3 τα «τρία λιοντάρια» προκρίθηκαν.

ΑΓΓΛΙΑ (Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ, Κόνσα (78’ Πάλμερ), Στόουνς, Γουόκερ, Τρίπιερ (78’ Σο), Ράις, Μεϊνού (78’ Έζε), Φόντεν (115’ Αλεξάντερ-Άρνολντ), Μπέλιγχαμ, Σάκα, Κέιν (109’ Τόνεϊ).

ΕΛΒΕΤΙΑ (Μουράτ Γιακίν): Ζόμερ, Σαρ, Ακάντζι, Ροντρίγκες, Έμπισερ (118’ Σιέρο), Τσάκα, Φρόιλερ (118’ Αμντούνι), Εντόι (98’ Ζακάρια), Ρίντερ (64’ Τσούμπερ), Βάργκας (64’ Βίντμερ), Εμπολό (109’ Εμπολό).