14/09/2024
Πρωτάθλημα | Δευτέρα 19 Αυγούστου 2024 - 23:07

Πέρασε από το Αγρίνιο η Λαμία

Με γκολ του Βλαχομήτρου νίκησε 1-0 τον Παναιτωλικό * Χαμένο πέναλτι στο 89' είχαν οι γηπεδούχοι

Ιστορική νίκη πανηγύρισε το βράδυ της Δευτέρας (19/8) η Λαμία, η οποία με το 1-0 επί του Παναιτωλικού πήρε για πρώτη φορά τρίποντο σε πρεμιέρα της Σούπερ Λίγκας 1.

Σε ένα ματς λεπτομερειών, έντασης και λαθών οι Φθιώτες ήταν πιο τυχεροί και πιο αποτελεσματικοί. Τους πήγαν σχεδόν όλα όπως τα ήθελαν.

Από το 13' έπαιζε με παίκτη λιγότερο ο Παναιτωλικός, ο οποίος έχασε πέναλτι στο 89'. Με δέκα τελείωσε το ματς και η Λαμία.

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα προσπάθησαν να επιτεθούν οι δύο ομάδες, αλλά η αποβολή του Σιέλη στο 13' άλλαξε τα δεδομένα. Τέσσερα λεπτά νωρίτερα είχε ακυρωθεί γκολ του Τορεχόν για οφσάιντ, ενώ ο Παναιτωλικός είχε φάσεις και στη συνέχεια.

Έπαιζε μεν με παίκτη λιγότερο, αλλά απείλησε με τον Λιάβα στο 31' και τον Λομόνακο ένα λεπτό αργότερα, όταν ο Κόστιτς του είπε «όχι». Στο 43' ο Σέρβος πήγε να βάλει ένα απίθανο αυτογκόλ και στις καθυστερήσεις ακυρώθηκε ένα ακόμη γκολ των Αγρινιωτών για οφσάιντ. Αυτή τη φορά την μπάλα στα δίχτυα την είχε στείλει ο Λομόνακο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λαμία μπήκε καλύτερα, έψαξε το γκολ και το βρήκε με κεφαλιά του Βλαχομήτρου στο 65'. Στη συνέχεια ο Παναιτωλικός πίεσε και στο 82' αποβλήθηκε για τους φιλοξενούμενους ο Γκουίντο. Η αριθμητική ισορροπία αποκαταστάθηκε, αλλά το 1-1 δεν έγινε ποτέ, αφού στο 89' ο Ντίας έχασε πέναλτι στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Πετράκης): Τσάβες, Σιέλης, Παντελάκης (84΄ Τσελίκοβιτς), Λιάβας, Μαυρίας, Τορεχόν, Πέρες (84΄ Λαχούντ), Μπελεβώνης (74΄ Νικολάου), Μπουζούκης (74΄ Κοντούρης), Ντίας, Λομόνακο (69΄ Μάιντεβατς).

ΛΑΜΙΑ (Μαρίνος Σατσιάς): Κόστιτς, Ντεντάκης (46΄ Ραντόνια), Γιαννούτσος, Κορνέζος, Σαραμαντάς (68΄ Ρινγκ), Αντράντε, Μέκιτς, Αθανασακόπουλος (46΄ Γκουίντο), Νούνιες (68΄ Μπίκοβ), Φουρτάδο, Βλαχομήτρος (84΄ Δοϊρανλής).