16/09/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 24 Αυγούστου 2024 - 22:02

Πέρασε από τις Σέρρες ο Άρης

Με το ωραίο γκολ του Σιφουέντες οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν 1-0 του Πανσερραϊκού

Σοβαρός, πειθαρχημένος και νικητής! Κάπως έτσι έφυγε από τις Σέρρες με το διπλό ο Άρης το βράδυ του Σαββάτου (24/8) στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1.

Οι Θεσσαλικείς επικράτησαν με 1-0 του Πανσερραϊκού και έτι πήραν το πρώτο τους τρίποντο στο νέο πρωτάθλημα. Δεύτερη ήττα αυτή για τα «λιοντάρια», τα οποία το πάλεψαν το ματς στον βαθμό που μπορούσαν.

Ο Άρης μπήκε καλά και μόλις στο 2' πήγε να βάλει μία γκολάρα με τον Μορόν. Πέντε λεπτά αργότερα απείλησε ο Μανού Γκαρθία και στο 8' ο Τόμας δοκίμασε τα αντανακλαστικά του Κουέστα. Η μεγάλη ευκαιρία των γηπεδούχων ήρθε στο 10' με τον Μπετανκόρ.

Σταδιακά ο Άρης ανέβασε στροφές, είχε μία φάση με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μόντσου και το 34' ο Σιφουέντες με ωραίο σουτ εκτός περιοχής άνοιξε το σκορ. Αυτό ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Μετά την ανάπαυλα ο Πανσερραϊκός προσπάθησε να γίνει απειλητικός, αλλά δεν τα κατάφερε. Ο Άρης διαχειρίστηκε το παιχνίδι, είχε στο 76' ένα ακυρωθέν γκολ του Ντιαντί και στο 82' ο ίδιος παίκτης έχασε μεγάλη ευκαιρία. Δύο λεπτά πριν είχε αγγίξει το γκολ και ο Σαβέριο. Τελικά δεν άλλαξε τίποτα έως το φινάλε.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Μιχάλης Γρηγορίου): Γκουγκεσασβίλι, Μπέργκστρομ, Δεληγιαννίδης (86’ Κουτσογούλας), Πεταυράκης (77’ Φαρέζ), Χαντάκιας, Λιάσος (64’ Περούτσι), Στάικος (64΄’ Κάπτουμ), Σαλαζάρ, Τομάς, Ντέλετιτς (77’ Γκίγκιτς), Μπετανκόρ.

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Μάγιο, Βέλεθ, Μπράμπετς, Φρίντεκ, Μόντσου, Σιφουέντες, Μανού Γκαρθία (74’ Νταρίντα), Σίστο (74’ Σαβέριο), Ντιαντί, Μορόν (89’ Ζαμόρα).