14/09/2024
Conference League | Πέμπτη 29 Αυγούστου 2024 - 23:14

Μεγάλος Παναθηναϊκός, πέταξε εκτός τη Λανς

Οι «πράσινοι» έκαναν κατάθεση ψυχής, νίκησαν με 2-0 την πολύ καλή Λανς και πέρασαν στο League Phase του Κόνφερενς Λιγκ * Φανταστικός ο Ντραγκόφσκι, σκόρερ οι Πελίστρι και Τετέ

Έκανε τη δική του υπέρβαση και συνεχίζει! Απέναντι σε μία ομάδα που ήταν καλύτερη στα δύο ματς ο Παναθηναϊκός βρήκε τον τρόπο να την αποκλείσει. Αυτό από μόνο του λέει πολλά για το τι πέτυχε!

Το βράδυ της Πέμπτης (29/8) το «τριφύλλι» νίκησε με 2-0 τη Λανς στο κατάμεστο ΟΑΚΑ και πέρασε έτσι στο Legue Phase του Κόνφερενς Λιγκ. Την Παρασκευή (30/8) γίνεται η κλήρωση.

Καλή η διαχείριση του Ντιέγκο Αλόνσο στο ματς, αλλά όλα τα λεφτά ήταν ο Ντραγκόφσκι. Στο διάστημα που δεν ήταν καλός ο Παναθηναϊκός, ο Πολωνός έκανε απίθανα πράγματα πιάνοντας μεταξύ άλλων και πέναλτι.

Εξαιρετικός και σκόρερ του 2-0 ο Τετέ, άνοιξε λογαριασμό και ο θετικός Πελίστρι. Οι δύο μεγάλες μεταγραφές των «πρασίνων» ήταν αυτές που διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Η Λανς ήταν αυτή που μπήκε δυνατά. Στο 9' απείλησε με κεφαλιά του Σαΐντ και πέντε λεπτά αργότερα ο Ντα Κόστα πήρε πέναλτι. Στο 15' το εκτέλεσε ο Σοτοκά και ο Ντραγκόφσκι απέκρουσε εντυπωσιακά δείχνοντας πως είναι σε τρομερή μέρα με το καλημέρα. Ο Πολωνός έκανε άλλη μία σημαντική επέμβαση σε σουτ του Σαΐντ στο 33', ενώ και στο 51 είπε ξανά «όχι» στον ίδιο παίκτη. Λίγο πριν είχε αποκρούσει και σουτ του Σοτοκά.

Η Λανς έχανε ευκαιρίες και στο 57' έπεσε ξανά πάνω στον Ντραγκόφσκι, ο οποίος απέκρουσε από κοντά προβολή του Τόμασον. Ο Παναθηναϊκός μέχρι εκείνη τη στιγμή δεν είχε ευκαιρίες. Πέρα από ένα σουτ του Τετέ, δεν είχε άλλες τελικές.

Έτσι στο 61' ο Ντιέγκο Αλόνσο προχώρησε σε διπλή αλλαγή και όλα ανατράπηκαν με την είσοδο των Μαξίμοβιτς, Βαγιαννίδη και Μαντσίνι. Ένα λεπτό μετά ο Πελίστρι έκανε ωραία ατομική προσπάθεια, άλλαξε με τον Ιωαννίδη και βλέποντας την μπάλα να του στρώνεται, εκτέλεσε για το 1-0.

Στο 68' είχε μία καλή στιγμή ο Τετέ και στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός άρχισε να ψάχνει τις αντεπιθέσεις. Η Λανς πίεσε πολύ και στην κόντρα στο 85' ο Τετέ έκανε το 2-0 με ωραίο πλασέ μετά την εξαιρετική ενέργεια του Μαντσίνι.

Στο 89' ο Ιωαννίδης έχασε απίστευτη ευκαιρία από τη μικρή περιοχή για το 3-0 και στις καθυστερήσεις η Λανς έπαιξε τα ρέστα της. Είχε μία τεράστια ευκαιρία στο 90'+1, όταν ο Ντραγκόφσκι και ο Μαξίμοβιτς κράτησαν το μηδέν και τελικά δεν βρήκε γκολ ισοφάρισης μένοντας εκτός Ευρώπης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντιέγκο Αλόνσο): Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας (61’ Βαγιαννίδης), Ινγκασον (69’ Ινγκασον), Γέντβαϊ, Μλαντένοβιτς, Αράο, Τσέριν (61’ Μαξίμοβιτς), Τετέ, Μπακασέτας (61’ Μαντσίνι), Πελίστρι (82’ Τζούρισιτς), Ιωαννίδης.

ΛΑΝΣ (Γουίλ Στιλ): Σαμπά, Γκραντίτ (87’ Ενζολά), Χουσάνοφ, Σαρ, Φρανκόφσκι, Τόμασον, Ντιούφ, Μασάντο, Ντα Κόστα, Σοτοκά, Σαϊντ (67’ Λασκαρί).