14/09/2024
Europa League | Πέμπτη 29 Αυγούστου 2024 - 23:57

Νίκησε και στο Δουβλίνο τη Σάμροκ ο ΠΑΟΚ

Στο League Phase του Γιουρόπα Λιγκ και με τη βούλα οι «ασπρόμαυροι» που πέρασαν από την Ιρλανδία με 2-0

Μετά το 4-0 της Τούμπας είχε κάθε δικαίωμα να πάει στο Δουβλίνο απλώς για βόλτα. Ωστόσο, ο ΠΑΟΚ το βράδυ της Πέμπτης (29/8) νίκησε και εκεί τη Σάμροκ.

Ήταν σβηστός, είχε αλλαγές, αλλά ακόμη και έτσι επικράτησε με 2-0 και σφράγισε την πρόκρισή του στη League Phase του Γιουρόπα Λιγκ. Την Παρασκευή (30/8) μαθαίνει τους αντιπάλους του στην κλήρωση.

Η διαφορά των δύο ομάδων ήταν εμφανής και ο ΠΑΟΚ προσπάθησε από νωρίς να βρει ένα γκολ. Είχε μία καλή στιγμή στο 5' με τον Ντεσπόντοφ να σουτάρει και το Πολς να αποκρούει. Πέντε λεπτά μετά είπε «όχι» στα σουτ των Ζίβκοβιτς και Οζντόεφ.

Η Σάμροκ δεν γινόταν απειλητική και δυσκολευόταν να κρατήσει την μπάλα στην κατοχή της. Στο 36' ήταν και πάλι ο Πολς αυτός που φώναξε παρών σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντεσπόντοφ. Έτσι το ημίχρονο έκλεισε στο 0-0.

Στο δεύτερο οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να πάρουν κεφάλι στο σκορ, εάν ο Κοτάρσκι δεν απέκρουε εντυπωσιακά απευθείας φάουλ του Κάβανο. Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ πήρε ξανά τα ηνία του ματς και έφτασε στο 64' στο 0-1. Ο Πολς σταμάτησε τον Ζίβκοβιτς, αλλά ο Οζντόεφ σκόραρε παίρνοντας το ριμπάουντ.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου έκανε αλλαγές ρίχνοντας το ματς τους συνήθως βασικούς Σβαμπ, Τάισον και Κωνσταντέλια. Από μία εξαιρετική πάσα του Αυστριακού έγινε στο 75' το 0-2 από τον Ντεσπόντο και εκεί όλα τελείωσαν.

ΣΑΜΡΟΚ ΡΟΒΕΡΣ (Στέφεν Μπράντλι): Πελς, Κλίρι, Λόπες, Κάβανο (65’ Κάβανο), Τάουελ, ΜακΈνεφ, Ο’Νιλ (Κ. Νούναν), Ο’Σάλιβαν Μπερνς (65’ Φαρούτζια), Μπάιρν (65’ Μαντρόιου), ΜακΝάλτι (65’ Μπιουρκ)

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Γιόνι, Κετζιόρα, Μιχαηλίδης, Μπάμπα (76’ Σοάρες), Καμαρά, Οζντόεφ (71’ Σβαμπ), Ντεσπόντοφ, Μουργκ (71’ Τάισον), Ζίβκοβιτς (71’ Κωνσταντέλιας), Τισουντάλι (71’ Τσάλοφ)