15/09/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 1 Σεπτεμβρίου 2024 - 21:05

Πέρασε... αέρα από τη Λιβαδειά η ΑΕΚ

Οι «κιτρινόμαυροι» κέρδισαν με 0-3 τον Λεβαδειακό με τέρματα των Κοϊτά, Ελίασον και Γκατσίνοβιτς * Δίκαια φωνάζουν για τη διαιτησία οι Βοιωτοί

Η ΑΕΚ άφησε πίσω τη γκέλα με τη Λαμία και την Κυριακή (1/9) επέστρεψε στις επιτυχίες επικρατώντας με 0-3 του Λεβαδειακού για την 3η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 1.

Με σκόρερ τους Κοϊτά, Ελίασον και Γκατσίνοβιτς η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα κατέκτησε το τρίποντο, φτάνοντας πλέον τους 7 βαθμούς. Οι Βοιωτοί στον αντίποδα, που έδειξαν καλό πρόσωπο μόνο στο α' ημίχρονο, έμειναν στον έναν.

Η Ένωση δεν ήταν καλή στο πρώτο 45λεπτο. Δυσκολευόταν να κάνει φάσεις καθώς η άμυνα του Λεβαδειακού ήταν εξαρετική. Κινδύνευσε μάλιστα στο 15' όταν, μετά από λάθος του Στρακόσια, ο Όζμπολτ σούταρε αλλά ο Μουκουντί έσωσε προ κενής εστίας, αλλά αντικανονικά, καθώς αυτό έγινε με το χέρι απλωμένο. Ο ρέφερι Πολυχρόνης, όμως δεν είδε το πέναλτι! Και εκεί που όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα πήγαιναν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο 0-0, ήρθε στο 45' ο Κοϊτά με δυνατό σουτ να ανοίξει το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

Οι «κιτρινόμαυροι» ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους στο δεύτερο ημίχρονο και στο 53' διπλασίασαν τα τέρματά τους με σουτ του Ελίασον. Οι φιλοξενούμενοι κυνήγησαν και το 0-3 και το πέτυχαν στο 82' με κεφαλιά του Γκατσίνοβιτς.

Δίκαια φωνάζει πάντως, για τη διαιτησία ο Λεβαδειακός, καθώς εκτός από τη φάση του 15' με το χέρι, υπήρξε και παρατεταμένο κράτημα μέσα στην περιοχή, υπάρχουν και άλλες περιπτώσεις που υπήρξε μεροληπτική αντιμετώπιση.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Νίκος Παπαδόπουλος): Γκροφ, Λιάγκας, Βήχος, Τσάπρας, Παπαδόπουλος, Λαμαράνα (58' Τσοκάι), Πλέγας (72' Μεχία), Γιαννιώτας (58' Συμελίδης), Πεντρόζο (69' Γιοκέ), Μπάλτσι, Όζμπολτ (69' Ρόμο).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στρακόσια, Ρότα, Πήλιος, Βίντα, Μουκουντί, Σιμάνσκι (81' Μάνταλος), Λιούμπισιτς (65' Περέιρα), Ελίασον (74' Πινέδα), Κοϊτά (65' Γκατσίνοβιτς), Λαμέλα (81' Φερνάντες), Λιβάι Γκαρσία.