15/09/2024
Πρωτάθλημα | Δευτέρα 2 Σεπτεμβρίου 2024 - 00:05

Γλίτωσε την ήττα με Τετέ ο τραγικός Παναθηναϊκός από τη σούπερ Καλλιθέα

Άδικο το τελικό 2-2 για την εξαιρετική ομάδα του Μάσιμο Ντονάτι * Μία ακόμη κάκιστη εμφάνιση για τους «πράσινους»

Φλέρταρε με νέο στραπάτσο! Αυτό το απέφυγε, την γκέλα όχι και κάπως έτσι ο Παναθηναϊκός πέταξε το βράδυ της Κυριακής (1/9) και πάλι βαθμούς.

Στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1 έπαιξε με την ξενιτεμένη Καλλιθέα στη Λεωφόρο και ήρθε ισόπαλος 2-2 λόγω του γκολ του Τετέ στις καθυστερήσεις. Πολύ καλύτεροι ήταν οι τυπικά γηπεδούχοι.

Είχαν μεγάλες ευκαιρίες, δοκάρι και τη φάση του αγώνα στο τέλος για το 3-2. Εντυπωσίασαν ο Μάσιμο Ντονάτι και οι ποδοσφαιριστές του, απέναντι στον εντελώς απροετοίμαστο και ψηλωμένο Παναθηναϊκό. Πολύ κακός στην προετοιμασία και τη διαχείριση του αγώνα ξανά ο Ντιέγκο Αλόνσο.

Από νωρίς έδειξε τις διαθέσεις της η Καλλιθέα. Είχε ακυρωθέν γκολ στο 11' με τον Πασαλίδη και δύο λεπτά αργότερα είχε μία πολύ καλή στιγμή με τον Ουλντρίκις. Συνέχισε να φτάνει εύκολα σε τελικές και στο 28' βρήκε το γκολ. Σκόρερ ο Μουτίνιο μετά από ωραία ενέργεια του Ντεμέτριους.

Έως τότε ο Παναθηναϊκός δεν υπήρχε στο γήπεδο, αλλά στο 30' με τον Τετέ έκανε για πρώτη φορά αισθητή την παρουσία του. Δύο λεπτά μετά ο Τζούρσιτς με κοντινή κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσα.

Κάπου εκεί η Καλλιθέα είχε ένα απίστευτο διάστημα. Σε αυτό πάτησε τους «πράσινους». Στο 35' ο Ντραγκόφσκι σταμάτησε τον Ντεμέτριους, δύο λεπτά μετά ο Μλαντένοβιτς αι το δοκάρι στέρησαν το γκολ από τον Ντιμπά, ενώ μία μεγάλη ευκαιρία είχε και ο Ισιμά Μιρέν. Θεατής ήταν ο Παναθηναϊκός με εξαίρεση μία φάση με τον Τετέ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ξανά η Καλλιθέα εκείνη που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Απείλησε με Ουλντρίκις και Χάνουσεκ και ο μόνο που είχε να αντιπαρατάξει ο Παναθηναϊκός ήταν την πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Ιωαννίδη στο 70'.

Δεν έγινε εκείνη ανατροπή και στο 80' έγινε το 2-1 με προβολή του Βαλμπουενά από κοντά. Τρία λεπτά αργότερα ακυρώθηκε γκολ του Βαγιαννίδη για οφσάιντ, αλλά το «τριφύλλι» έφτασε στην ισοφάριση τελικά με Τετέ στο 90'+2. Η τελευταία λέξη άνηκε στην καλύτερη ομάδα του ματς, την Καλλιθέα. Στο 90'+5 ο Μουτίνιο βγήκε μόνος του με τον Ντραγκόφσκι και εκείνος τον νίκησε.

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Μάσιμο Ντονάτι): Μπαραγκάν, Μανθάτης, Πασαλίδης (71’ Τσιβελεκίδης), Ισιμά Μιρέν, Μότοκ, Χάνουσεκ, Ντεμέτριους (71’ Βαλμπουενά), Ντιμπά (76’ Μερκάτι), Μουτίνιο, Ματίγια (86’ Μουστακόπουλος), Ουλντρίκις (87’ Ματίγεβιτς).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντιέγκο Αλόνσο): Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας (46’ Βαγιαννίδης), Σένκεφελντ, Γέντβαϊ, Μλαντένοβιτς (58’ Μαξ), Αράο, Τσέριν (83’ Σπόραρ), Τζούρισιτς (67’ Μπακασέτας), Μαντσίνι (58’ Πελίστρι), Τετέ, Ιωαννίδης.