18/09/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Σάββατο 14 Σεπτεμβρίου 2024 - 19:25

Στα πέναλτι η ΑΕΛ, πρόκριση και για την Κηφισιά

Στην παράταση πήρε ο Καμπανιακός το εισιτήριο για την 4η φάση του Κυπέλλου

Με τρεις αναμετρήσεις άνοιξε η αυλαία της 3ης αγωνιστικής στο Κύπελλο Ελλάδας το Σάββατο (14/9) και μεγάλη έκπληξη δεν είχαμε, αφού τα δύο σημαντικά φαβορί πέρασαν.

Στο πρώτο χρονικά ματς η Κηφισιά επικράτησε 1-0 του Εθνικού Νέου Κεραμιδίου. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης μπήκε στο 20' από τον Ρότσα με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Στο δεύτερο ημίχρονο το σκορ δεν άλλαξε παρά την ανωτερότητα των γηπεδούχων και έτσι η ομάδα του Σεμπάστιαν Λέτο πήρε το εισιτήριο για την 4η φάση. της διοργάνωσης.

Στα άλλα δύο παιχνίδια δεν υπήρχε γκολ στο 90λεπτο. Στη Χαλάστρα το ματς ήταν πολύ κακό και οι φάσεις ελάχιστες. Η Ηλιούπολη ήταν εκείνη που κέρδιζε κόρνερ δίχως να τα εκμεταλλευτεί και όλα κρίθηκαν στην παράταση, όταν και μπήκε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης. Στο 103' έκανε το 1-0 ο Κολλαράς με κεφαλιά και στο 115' είχαν δοκάρι οι «κυανέρυθροι» με τον Μάνο για να ισοφαρίσουν.

Τέλος, στο Μακεδονικός - ΑΕΛ οι «βυσσινί» πέρασαν με 3-1 στα πέναλτι. Δύο αποκρούσεις έκανε ο Πεντρέου σε Τσουκάνη και Σιχαρουλασβίλι, ενώ ο Πέδρο Λούκας έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Δεν υπήρχαν σημαντικές ευκαιρίες στον αγώνα. Ανώτερη ήταν η ΑΕΛ, που είχε κάποιες φάσεις με τους Μούργο, Στίνα και Βαφέα.