19/09/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 15 Σεπτεμβρίου 2024 - 18:41

Όρθιος στις Σέρρες ο ψυχωμένος Λεβαδειακός

Βρέθηκε να χάνει με 2-0 από τον Πανσερραϊκό, αλλά έβγαλε αντίδραση και πήρε βαθμό ισοφαρίζοντας σε 2-2 * Μπορούσε και την ανατροπή στις καθυστερήσεις, ενώ τελείωσε με δέκα το ματς

Πολύ σκληρός για να πεθάνει! Πέταξε ένα ημίχρονο, βρέθηκε να χάνει με 2-0, αλλά ακόμη και έτσι βρήκε τον τρόπο να αντιδράσει και να πάρει βαθμό ο Λεβαδειακός απέναντι στον Πανσερραϊκό με το τελικό 2-2.

Οι Βοιωτοί μπορούσαν ακόμη και την ανατροπή στο τέλος στην αναμέτρηση που έγινε στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1 το απόγευμα της Κυριακής (15/9). Και αυτό παρ' όλο που στο 79' αποβλήθηκε ο Μορέιρα.

Πήρε πράγματα από τις αλλαγές του ο Νίκος Παπαδόπουλος, ενώ δεν ισχύει το ίδιο για τον Μιχάλη Γρηγορίου. Η δική του ομάδα ήταν πολύ καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στη συνέχεια έπεσε αισθητά η απόδοσή της.

Δυνατά μπήκε στο ματς ο Πανσερραϊκός και λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 6' με τη μεγάλη ευκαιρία του Μπετανκόρ. Πίεσε και στη συνέχεια για το γκολ και το πέτυχε στο 27'. Ο Τομάς έκανε ωραία μπαλιά και ο Σαλαζάρ με υποδειγματικό τελείωμα από μέσα αριστερά άνοιξε το σκορ.

Στα επόμενα λεπτά ο Τομάς είχε ευκαιρίες, ενώ στο 38' ο Κυριάκος Παπαδόπουλος πρόλαβε με τάκλιν τον Σαλαζάρ. Έξι λεπτά μετά έγινε το 2-0, όταν ο Τομάς έκανε το γύρισμα και ο Τσοκάι πέτυχε αυτογκόλ στην προσπάθειά του να διώξει.

Ο Λεβαδειακός, που στο πρώτο ημίχρονο είχε μόνο μία καλή στιγμή με τον Όζμπολτ, στο δεύτερο παρουσιάστηκε εντελώς διαφορετικός. Έβγαλε αντίδραση με το καλημέρα και στο 55' μείωσε με τον Μπάτλσι μετά την πάσα του Πεντρόσο.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μπάλτσι είχε μία καλή στιγμή για την ισοφάριση, η οποία ήρθε στο 75'. Ο Αργεντινός ήταν και πάλι στη φάση, όταν η μπάλα κατέληξε στον Ρομό, ο οποίος σκόραρε με σουτ εντός περιοχής.

Τέσσερα λεπτά μετά ο Μορέιρα αποβλήθηκε και εκεί ο Πανσερραϊκός βρήκε την ευκαιρία να πιέσει. Ωστόσο, ρίσκαρε πολύ και σε μία αντεπίθεση στο 90'+3 ο Κωστή έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία για το 2-3.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Μιχάλης Γρηγορίου): Γκουγκεσασβίλι, Κουτσογούλας, Μπέργκστρομ, Πεταυράκης, Φαρές (62’ Ντάβιντσον), Στάικος, Λιάσος – Σαλαζάρ (62’ Τέρζιτς), Τομάς (73’ Γκίγκιτς), Ντέλετιτς, Μπετανκόρ (73’ Χατζηστραβός).

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Νίκος Παπαδόπουλος): Γκαραβέλης, Τσάπρας, Παπαδόπουλος (75’ Κάσσος), Λιάγκας, Βήχος, Τσοκάι (75’ Κωστή), Μπάλτσι, Γιόκε (31’ Ζίνι), Μορέιρα, Πεντρόζο (75’ Γιαννιώτας), Όζμπολτ (63’ Ρόμο).