19/09/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 15 Σεπτεμβρίου 2024 - 22:31

Σπουδαίος ΟΦΗ, λύγισε τον Άρη

Πραγματοποιώντας μία καλή εμφάνιση οι Κρητικοί επικράτησαν με 3-2 * Με δύο πέναλτι τα γκολ των «κίτρινων», που είχαν και δύο δοκάρια

Από τριάρα σε τριάρα... Μετά από αυτή στον Βόλο ο ΟΦΗ πέτυχε ξανά τρία γκολ και έτσι πήρε άλλο ένα τρίποντο το βράδυ της Κυριακής (15/9) επικρατώντας με 3-2 του Άρη στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1.

Οι Κρητικοί ήταν πολύ καλοί μεσοεπιθετικά και δημιούργησαν αρκετά προβλήματα στους φιλοξενούμενους. Μεγάλο ματς από τον Νους, ο οποίος έκανε ό,τι ήθελε τον Μοντόγια κατά διαστήματα.

Άργησε να μπει στο παιχνίδι ο Άρης και πλήρωσε τόσο αυτό όσο και την κακή αμυντική του λειτουργία. Με δύο πέναλτι σκόραραν οι «κίτρινοι», οι οποίοι είχαν και δύο δοκάρια. Θα μπορούσαν να έχουν πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας.

Ανοιχτό από νωρίς ήταν το ματς. Μόλις στο 6' ο Σίστο έκανε ωραίο διαγώνιο σουτ και η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι, ενώ δύο λεπτά μετά ο Φούντας βγήκε απέναντι στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, αλλά πλάσαρε άψυχα τον Κουέστα.

Φάσεις υπήρχαν και στη συνέχεια και αναπόφευκτα θα έμπαινε στην πορεία κάποιο γκολ. Αυτό έγινε στο 21' με εκτέλεση πέναλτι του Γιούνγκ. Την παράβαση την κέρδισε ο Νους από τον Μοντόγια.

Ο Αργεντινός συνέχισε να ταλαιπωρεί την αντίπαλη άμυνα και στο 40' από δική του πάσα ο Φούντας εκτέλεσε δίχως να νικήσει και πάλι τον Κουέστα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άκης Μάντζιος έβαλε τον Σαβέριο και ο Άρης έγινε κάπως καλύτερος. Είχε φάσεις με τον Μορόν, αλλά κόντρα στη ροή του αγώνα ον ΟΦΗ έκανε το 2-0 με κεφαλιά του Λαμπρόπουλου.

Στο 68' ο Χατζηθεοδωρίδης έκανε χέρι παραχωρώντας πέναλτι και ο Μορόν μείωσε εκτελώντας το και τέσσερα λεπτά μετά είχε μία καλή στιγμή για να ισοφαρίσει με τον Φαμπιάνο. Αντί να γίνει το 2-2, έγινε το 3-1 με τρομερό σουτ του Σαλσέδο στο 82'. Φέρει πάντως ευθύνη ο Κουέστα στο γκολ.

Με νέο πέναλτι που έκανε ο Χατζηθεοδωρίδης, ο Μορόν μείωσε σε 3-2 στο 88' και στο φινάλε οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για την ισοφάριση. Στο 90'+2 ο Σαμόρα είχε δοκάρι και εκεί τελείωσαν όλα.

ΟΦΗ (Τραϊανός Δέλλας): Χριστογεώργος, Γκονζάλες, Χατζηθεοδωρίδης, Μπρεσάν, Λαμπρόπουλος, Αποστολάκης (78′ Κουτενάκης), Μπαΐνοβιτς, Νους (73′ Σαλσέδο), Φούντας (73′ Μπάκιτς), Σενγκέλια (90’+1 Ριέρα), Γιουνγκ (90΄+1 Καραχάλιος).

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Φρίντεκ, Μπράμπετς, Φαμπιάνο (74′ Βέλεθ), Μοντόγια, Σιφουέντες (89′ Σαμόρα), Νταρίντα (65′ Μόντσου), Σίστο (65′ Φετφατζίδης), Γκαρθία, Ντιαντί (46′ Σαβέριο), Μορόν.