19/09/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 15 Σεπτεμβρίου 2024 - 22:39

Κοτάρσκι και Ντραγκόφσκι κράτησαν το ντέρμπι στο μηδέν

ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός έμειναν στο 0-0 στην Τούμπα με πρωταγωνιστές τους τερματοφύλακές τους

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το πρώτο ντέρμπι της χρονιάς στη Σούπερ Λίγκα 1, με ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκό να «κολλούν» στο 0-0 στην Τούμπα στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής.

Το παιχνίδι είχε ρυθμό και φάσεις όχι όμως και γκολ καθώς οι δύο τερματοφύλακες βρέθηκαν σε τρομερή βραδιά κάνοντας σημαντικές επεμβάσεις.

Μετά και το αποτέλεσμα αυτό, ο «Δικέφαλος του Βορρά» έφτασε τους 10 βαθμούς παραμένοντας στην πρώτη θέση μαζί με τον Ολυμπιακό, ενώ οι φιλοξενούμενοι διατηρήθηκαν στο -5 από την κορυφή.

Οι πρωταθλητές, που ήταν ελαφρώς καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, απείλησαν πρώτοι στο 11' όταν ο Ντραγκόφσκι εξουδετέρωσε το σουτ του Σβαμπ. Ο Παναθηναϊκός απάντησε στο 45' όταν ο Ιωαννίδης έδωσε πάσα πάρε - βάλε στον Πελίστρι ο οποίος αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

Στο δεύτερο ημίχρονο τόσο οι Θεσσαλονικείς όσο και οι «πράσινοι» θα μπορούσαν να είχαν σκοράρει όμως οι δύο γκολκίπερ είχαν αντίθετη γνώμη. Στο 68' ο Κοτάρσκι είπε «όχι» στον Τετέ, δευτερόλεπτα αργότερα ο Ντραγκόφσκι εξουδετέρωσε το σουτ του Σβαμπ ενώ στο 90+3' ο Ιωαννίδης είδε τον γκολκίπερ του ΠΑΟΚ να σταματά με σπουδαία απόκρουση το πλασέ που επιχείρησε και να κρατά το 0-0.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Ότο, Μπάμπα, Κεντζιόρα, Μιχαηλίδης, Οζντόεφ, Σβαμπ (76' Καμαρά), Ζίβκοβιτς (88' Σορετίρε), Τάισον, Κωνσταντέλιας (76' Ντεσπόντοφ), Τσάλοφ (67' Σαμάτα).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντιέγκο Αλόνσο): Ντραγκόφσκι, Βαγιαννίδης, Μλαντένοβιτς, Ίνγκασον, Γεντβάι, Αράο, Μαξίμοβιτς, Τετέ (79' Ουναΐ), Πελίστρι (78' Μαντσίνι), Μπακασέτας (78' Τζούρισιτς), Ιωαννίδης.