Η ΑΕΚ κερδίζει με 3-0 τον ΟΦΗ και ξεκινάει με το... δεξί στο νέο πρωτάθλημα.

23:55

Τέλος αγώνα.

23:53

90+3': Κίτρινη κάρτα στον Μουκουντί.

23:52

90+2': Φάση για την ΑΕΚ! Σέντρα του Άμραμπατ από τα δεξιά, μονοκόμματο σουτ Περέιρα, άουτ.

23:51

Τέσσερα λεπτό επιπλέον χρόνος.

23:43

Ο Μάνταλος από τον άξονα σηκώνει αριστερά για τον Πήλιο, γυρίσμα στον Τσούμπερ στο πέναλτι, πλασέ του Ελβετού και 3-0.

23:43

82': ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ!

23:40

80': Γιουνγκ αντί Χατζηθεοδωρίδη και Κουτεντάκης αντί Γκαγέγκος για τον ΟΦΗ.

23:40

80': Έξω Λιούμπισιτς, μέσα Μάνταλος. Βγαίνει και ο Κοϊτά για να μπει ο Περέιρα.

23:38

78': Κίτρινη κάρτα στον Λαμέλα.

23:33

73': Ο Στρακόσα κερδίζει από κοντά τον Ισέκα, αλλά η φάση είναι ως μη γενόμενη καθώς ο φορ του ΟΦΗ ήταν εκτεθειμένος.

23:31

71': Εκτελεί ένα φάουλ από τον άξονα ο Λαμέλα, βγαίνει και μαζεύει τη μπάλα ο Χριστογεώργος.

23:30

Συνεχίζεται το ματς.

23:29

Και ώρα για το δεύτερο cooling break...

23:29

69': Κίτρινη κάρτα στον Μπάκιτς για φάουλ στον Κοϊτά.

23:25

66': Τρεις αλλαγές για την ΑΕΚ. Λαμέλα στη θέση του Πινέδα, Τσούμπερ στη θέση του Λιβάι Γκαρσία και Οντουμπάτζο στη θέση του Ρότα.

23:23

63': Χιμένεθ αντί Καραχάλιου και Αμπάντα αντί Ριέρα η διπλή αλλαγή του ΟΦΗ.

23:23

63': Οφσαίντ ο Λιβάι Γκαρσία, σωστή υπόδειξη.

23:19

58': Έχουμε ξανά ματς.

23:17

58': Μικρή διακοπή καθώς ο Λιούμπισιτς έχει ματώσει στο πρόσωπο και δέχεται τη φροντίδα του ιατρικού τιμ.

23:16

56': Από τα αριστερά εκτελείται το κόρνερ, δεν αποφέρει κάτι.

23:16

56': Ευκαιρία για τονΟΦΗ! Ο Ριέρα γυρίζει από τα αριστερά της περιοχής για τον Αποστολάκη, που κάνει την προβολή από κοντά αλλά ο Στρακόσα αποκρούει σε κόρνερ.

23:15

55': Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Νους αφήνει τη θέση του στον Αποστολάκη.

23:13

53': Μακρινό, συρτό σουτ Άμραμπατ, χωρίς τύχη.

23:09

49': Κόρνερ για τον «Δικέφαλο» από τα δεξιά, περνά ανεκμετάλλευτο.

23:05

Σέντρα στο δεύτερο μέρος, χωρίς αλλαγές συνεχίζουν οι δύο ομάδες.

22:48

Ορεξάτη και κινητική η Ένωση, προηγείται χάρη στα γκολ των Λιβάι Γκαρσία (11') και Πήλιου (14').

22:47

Φινάλε στο πρώτο ημίχρονο, ΑΕΚ - ΟΦΗ 2-0.

22:45

Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

22:43

43': Φάση για την ΑΕΚ! Σέντρα Άμραμπατ από τα δεξιά, ο Λιούμπισιτς χαμηλώνει και κάνει την κεφαλιά, 2 μέτρα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Χριστογεώργου η μπάλα.

22:41

41': Σουτ του Πήλιο με το δεξί από τα αριστερά της περιοχής, αδύναμο, μαζεύει ο Χριστογεώργος.

22:39

40': Κερδισμένο κόρνερ για τους γηπεδούχους από τα δεξιά. Ο Πήλιος στην εκτέλεση, διώχνουν οι αμυντικοί του ΟΦΗ.

22:36

36': Κίτρινη κάρτα στον Λιβάι Γκαρσία. Πήγε επικίνδυνα πάνω στον Καραχάλιο.

22:34

34': Κόρνερ για την ΑΕΚ από τα δεξιά με τον Πήλιο. Εκτελείται πλασαριστά αλλά δεν φέρνει κάποιο όφελος.

22:28

28': Κίτρινη κάρτα στον Γκονζάλεθ για δυνατό φάουλ στον Λιβάι Γκαρσία.

22:26

26': Ευκαιρία για την ΑΕΚ! Ο Λιβάι Γκαρσία σηκώνει από τα αριστερά της περιοχής για τον Πινέδα, που κάνει την κεφαλιά από το πέναλτι αλλά αστοχεί για λίγο.

22:25

Ξανά ματς μετά από ένα λεπτό.

22:23

24': Ο Ζαμπαλάς σφυρίζει για cooling break...

22:21

Σαφώς πιο απευλευθερωμένα παίζει πλέον η Ένωση μετά τα δύο γρήγορα γκολ.

22:16

17': Ο Σιμάνσκι αμαρκάριστος έξω από την περιοχή δοκιμάζει το σουτ, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι η μπάλα.

22:14

Βαθιά μπαλιά του Βίντα για τον Πήλιο, που μπαίνει στην περιοχή, κερδίζει τις κόντρες και πλασάρει με το μυτάκι γράφοντας το 2-0.

22:14

14': ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ!

22:11

Ο Λιούμπισιτς ανοίγει στα δεξιά για τον Άμπραμπατ, σέντρα, ο Λιβάι Γκαρσία κάνει την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και σκοράρει για το 1-0.

22:11

11': ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ!

22:10

9': Από τα αριστερά εκτελείται το κόρνερ, όμως δεν αποφέρει κάτι.

22:09

9': Ευκαιρία για την ΑΕΚ! Σουτ του Άμραμπατ μέσα από την περιοχή, εκτινάσσεται και διώχνει σε κόρνερ ο Χριστογεώργος.

22:08

12': Ο Χατζηθεοδωρίδης τη σέντρα από τα αριστερά, απευθείας άουτ η μπάλα.

22:05

5': Δυνατό φαλτσαριστό σουτ του Λιβάι Γκαρσία με το δεξί από τη γωνία της περιοχής και αριστερά, άουτ.

22:01

1': Ξεκινάει ο αγώνας.

21:57

Το διαιτητικό τιμ και οι 22 ποδοσφαιριστές κάνουν τώρα την επίσημη είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο.

21:50

Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το ζέσταμά τους και έχουν αποσυρθεί στα αποδυτήρια για τις τελευταίες οδηγίες.

21:46

Κοινός παρονομαστής εκείνων των δύο αναμετρήσεων ήταν ο Ευγένιος Γκέραρντ. Ο αείμνηστος Ολλανδός τεχνικός ήταν προπονητής του ΟΦΗ στη νίκη του στη Ρόδο, ενώ την επόμενη σεζόν στο «Νίκος Γκούμας» η μοίρα τον βρήκε να κάθεται στον πάγκο της ΑΕΚ, με βοηθό τον Τόνι Σαβέφσκι, για πρώτη φορά ως αντίπαλος των Κρητικών.

21:42

Οι δύο ομάδες έχουν αναμετρηθεί 45 φορές σε επίπεδο πρώτης κατηγορίας, με την ΑΕΚ να έχει κερδίσει 35 παιχνίδια ενώ τέσσερα έχουν λήξει ισόπαλα. Οι Κρητικοί μετρούν έξι νίκες και μια φορά, μάλιστα, κατάφεραν να επικρατήσουν δύο διαδοχικές χρονιές. Στις 28/11/1999 στο ουδέτερο γήπεδο της Ρόδου με 2-1 και στις 22/4/2001 επίσης με το ίδιο σκορ στη Νέα Φιλαδέλφεια.

21:36

Από την άλλη, πρόκειται για το πρώτο επίσημο παιχνίδι των Κρητικών, που θα επιχειρήσουν να κάνουν την... έκπληξη.

21:33

Οι «κιτρινόμαυροι» θέλουν να βγάλουν αντίδραση, μετά το σοκ του αποκλεισμού από τη Νόα για τον γ’ προκριματικό γύρο του Κόνφερενς Λιγκ, κάνοντας νικηφόρα πρεμιέρα στο πρωτάθλημα.

21:27

Το ματς ξεκινά σε περίπου 40 λεπτά και είναι κεκλεισμένων των θυρών, λόγω τιμωρίας μίας αγωνιστικής που «κουβαλάει» η Ένωση από το φινάλε της περασμένης σεζόν.

21:24

Φίλες και φίλοι του a-sports.gr, καλησπέρα σας από την Opap Arena! Θα δούμε μαζί την εξέλιξη του αγώνα ΑΕΚ - ΟΦΗ, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1.

Στρακόσα, Ρότα, Πήλιος, Βίντα, Μουκουντί, Σιμάνσκι, Πινέδα, Άμραμπατ, Κοϊτά, Λιούμπισιτς, Λιβάι Γκαρσία.
Αναπ: Θεοχάρης, Γκατσίνοβιτς, Λαμέλα, Τσούμπερ, Μάνταλος, Φερνάντες, Μήτογλου, Οντουμπάτζο, Περέιρα.