0
23:37

Ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας, από τον Σταύρο Ιωαννάτο που ήταν στη Νέα Φιλαδέλφεια για το a-sports.gr να έχετε ένα όμορφο βράδυ.

23:34

Με γκολ των Πιερό στο 30' και Άμραμπατ με πέναλτι στο 90+4', η ΑΕΚ παίρνει μια καθαρή νίκη με 2-0 στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό και με 14 βαθμούς ανεβαίνει μόνη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Διατηρείται στους 8 το «τριφύλλι» που από νωρίς στο πρωτάθλημα μένει αρκετά πίσω.

23:33

Τέλος στο ματς.

23:32

90+7': Κίτρινη κάρτα στον Πήλιο για φάουλ στον Πελίστρι.

23:30

Οδεύουμε προς τη λήξη του αγώνα...

23:28

Εκτελεί από τη μία ο Άμραμπατ, πέφτει από την άλλη ο Ντραγκόφσκι και 2-0.

23:28

90+3': ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ!

23:27

90+2': Και το δίνει. Υπάρχει παράβαση όντως. Το είχε απλωμένο ο μέσος του Παναθηναϊκού.

23:25

90+1': Φωνάζουν για πέναλτι σε χέρι του Τσέριν οι γηπεδούχοι και πάει να το δει στο VAR ο διαιτητής.

23:25

Πέντε λεπτά ο επιπλέον χρόνος.

23:24

90': Οφσάιντ ο Μπακασέτας.

23:23

89': Μήτογλου αντί Ρότα και Άμραμπατ αντί Ελίασον οι τελευταίες αλλαγές της ΑΕΚ.

23:22

88': Κίτρινη κάρτα στον Γιόνσον.

23:22

Με δύο φορ πλέον οι φιλοξενούμενοι, Ιωαννίδη και Γερεμέγγρφ.

23:21

87': Έξω ο Τετέ, μέσα ο Γερεμέγεφ για τους «πράσινους».

23:20

86': Ο Μλαντένοβιτς τη σέντρα από τα αριστερά, ο Ιωαννίδης παίρνει την κεφαλιά αλλά ο Στρακόσια μπλοκάρει.

23:16

82': Νέα καλή στιγμή για τους γηπεδούχους, με το δυνατό σουτ του Λιούμπισιτς εκτός περιοχής να φεύγει ένα μέτρο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ντραγκόφσκι.

23:15

80': Απειλεί η ΑΕΚ! Ο Κοϊτά γεμίζει σε φάουλ από τα αριστερά, ο Πιερό κάνει την κεφαλιά αλλά αστοχεί.

23:14

80': Διπλή αλλαγή ο Παναθηναϊκός. Τσέριν αντί Αράο και Μπακασέτας αντί Ουναΐ.

23:10

76': Μακρινό σουτ του Μαντσίνι, ψηλά άουτ.

23:06

72': Κίτρινη κάρτα στον Μάνταλο για χτύπημα με τον αγκώνα στον Ίνγκασον.

23:05

71': Ο Λιούμπισιτς αντικαθιστά τον Σιμάνσκι και ο Μάνταλος τον Περέιρα για τους γηπεδούχους.

23:02

68': Κίτρινη κάρτα στον Ίνγκασον για τράβηγμα στον Πιερό.

22:59

66': Διπλή αλλαγή για τους φιλοξενούμενους. Πελίστρι αντί Μαξίμοβιτς και Μαντσίνι αντί Τζούρισιτς.

22:59

65': Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Πινέδα αφήνει τη θέση του στον Γιόνσον.

22:58

63': Μακρινό σουτ του Κοϊτά, χωρίς τύχη.

22:57

62': Κόρνερ για την ΑΕΚ από τα δεξιά με τον Ελίασον.

22:55

60': Οφσάιντ ο Πιερό, ήταν πράγματι εκτεθειμένος.

22:53

59': Κίτρινη κάρτα στον Τετέ για φάουλ στον Πήλιο.

22:52

Καλύτερα έχει μπει το «τριφύλλι» στο δεύτερο ημίχρονο, ψάχνοντας την ισοφάριση...

22:47

52': Κοϊτά τη σέντρα από τα δεξιά, Κάλενς και Πιερό μπερδεύονται και η μπάλα φεύγει έξω.

22:46

51': Κόρνερ για την ΑΕΚ από τα δεξιά με τον Κοϊτά, περνά ανεκμετάλλευτο.

22:44

48': Σουτ Ουναΐ, από το ύψος της περιοχής και δεξιά, πάνω από τα δοκάρια.

22:42

48': Καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό! Ο Τετέ πλασάρει μέσα από την περιοχή, ο Βίντα του βάζει και την κόντρα και ο Στρακόσια μπλοκάρει.

22:40

Έναρξη δεύτερου μέρους, χωρίς αλλαγές συνεχίζουν οι δύο ομάδες.

22:23

Καλύτερη στα σημεία η ΑΕΚ, προηγείται με 1-0 του Παναθηναϊκού χάρη στο γκολ του Πιερό στο 30'.

22:22

Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

22:21

45+4': Κόρνερ για την ΑΕΚ από τα αριστερά με τον Ελίασον, σταματά η φάση για επιθετικό φάουλ του Βίντα στον Γεντβάι.

22:19

45+2: Φάουλ - γέμισμα του Κοϊτά από τον άξονα, κεφαλιά του Σιμάνσκι, στην αγκαλιά του Ντραγκόφσκι. Φάνηκε να είναι εκτεθειμένος πάντως ο Πολωνός μέσος.

22:18

45+1': Κίτρινη κάρτα στον Αράο για επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Πήλιο.

22:18

Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

22:15

43': Κόρνερ για την Ένωση από τα αριστερά με τον Ελίασον, δεν αποφέρει κάτι.

22:12

39': Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Ο Τετέ εκτελεί το κόρνερ, ο Γεντβάι παίρνει την κεφαλιά αλλά ο Στρακόσια αποκρούει εντυπωσιακά.

22:11

39': Κόρνερ για τον Παναθηναϊκό από τα αριστερά.

22:10

38': Κίτρινη κάρτα στον Ελίασον.

22:06

34': Συστάσεις του Στέγκεμαν σε Ελίασον και Μλαντένοβιτς για έναν διαπληκτισμό που είχαν.

22:02

Φαρμακερή σέντρα του Ρότα από τα δεξιά, ο Πιερό νικά στον αέρα τον Ίνγκασον και με κεφαλιά σκοράρει για το 1-0.

22:02

30': ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ!

22:01

29': Πολλά δυνατά μαρκαρίσματα εκατέρωθεν...

21:57

25': Ο Κοϊτά δοκιμάζει το πόδι του από μακρινή απόσταση αλλά είναι πολύ άστοχος.

21:55

Δε δείχνει να έχει κάποιο πρόβλημα σε πρώτη φάση, συνεχίζεται ο αγώνας.

21:54

Στο έδαφος τραυματισμένος ο εξτρέμ της ΑΕΚ, δέχεται τις πρώτες βοήθειες.

21:54

21': Κίτιρνη κάρτα στον Μπάλντοκ για φράγμα στον Κοϊτά.

21:52

20': Φάουλ τώρα του Τζούρισιτς στον Πινέδα, θα μπορούσε να βγει κάρτα.

21:51

19': Κίτρινη κάρτα στον Σιμάνσκι για μαρκάρισμα στον Τετέ.

21:49

17': Κόρνερ για την ΑΕΚ από τα αριστερά με τον Κοϊτά, βγάζει την άμυνα στο πρώτο δοκάρι ο Τζούρισιτς.

21:44

12': Απειλέι η Ένωση! Ο Ελίασον πιέζει τον Ντραγκόφσκι και με τάκλιν του κλέβει τη μπάλα, αλλά ο Ίνγκασον προλαβαίνει και απομακρύνει.

21:42

10': Σέντρα του Μλαντένοβιτς από τα αριστερή, κακή, απευθείας άουτ η μπάλα.

21:41

9': Κίτρινη κάρτα στον Ρότα για φάουλ στον Τζούρισιτς.

21:36

3': Σέντρα Πήλιου από τα αριστερά, διώχνει εύκολα ο Αράο.

21:33

1': Σέντρα στο ματς, κατεβαίνει και το πανό.

21:32

Και καπνογόνα τώρα στο πέταλο των οργανωμένων...

21:31

Θα καθυστερήσει η έναρξη του αγώνα ώσπου να κατέβει ένα υβριστικό πανό που έχουν σηκώσει οι φίλοι της ΑΕΚ.

21:28

Το διαιτητικό τιμ και οι δύο ενδεκάδες κάνουν τώρα την επίσημη είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο.

21:25

Γεμάτη η Opap Arena, ελάχιστα τα κενά καθίσματα...

21:22

Οι παίκτες ολοκλήρωσαν το ζέσταμά τους και έχουν αποσυρθεί στα αποδυτήρια για τις τελευταίες οδηγίες.

21:19

Ένα ενδιαφέρον στατιστικό είναι ότι τα τελευταία χρόνια το αθηναϊκό ντέρμπι κρίνεται από... πόδια ξένων ποδοσφαιριστών. Χαρακτηριστικό είναι ότι τελευταία φορά που με γηπεδούχο την ΑΕΚ σκόραρε Έλληνας παίκτης της Ένωσης ήταν τη σεζόν 2016-2017 στο ΑΕΚ - Παναθηναϊκός 1-0 των πλέι οφ όταν ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος είχε σκοράρει το νικητήριο τέρμα των «κιτρινόμαυρων». Από την άλλη τελευταία φορά που γηγενής παίκτης του «τριφυλλιού» βρήκε δίχτυα ήταν τη σεζόν 2020-2021 στο 1-1 των πλέι οφ με «δράστη» τον Φώτη Ιωαννίδη.

21:16

Στα της προϊστορίας, έχουν διεξαχθεί συνολικά 74 αναμετρήσεις με γηπεδούχο την ΑΕΚ. Η παράδοση είναι υπέρ της Ένωσης με 31 νίκες, ο Παναθηναϊκός μετρά 23 ενώ υπάρχουν και 20 ισοπαλίες.

21:12

Ο Ματίας Αλμέιδα δεν μπορεί να υπολογίζει στους τραυματίες Λιβάι Γκαρσία, Γκατσίνοβιτς, Μουκουντί και Οντουμπάτζο, στον Λαμέλα που έχει ενοχλήσεις όπως και στον ανέτοιμο Μαρσιάλ, ενώ ο Ντιέγκο Αλόνσο στον Μαξ, που συνεχίζει ατομικό πρόγραμμα, αλλά και στους Βαγιαννίδη - Λημνιό για λόγους τακτικής.

21:09

Η ΑΕΚ προέρχεται από εκτός έδρας γκέλα με την Καλλιθέα (0-0) ενώ το «τριφύλλι» από αγχωτική νίκη με 3-1 επί του Πανσερραϊκού στο ΟΑΚΑ.

21:04

Τόσο οι «κιτρινόμαυροι», όσο και οι «πράσινοι» χρειάζονται πολύ τους τρεις βαθμούς στο αποψινό παιχνίδι. Οι μεν για να διατηρηθούν σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή και οι δε για να μη μείνουν πολύ πίσω από αυτή σε περίπτωση ήττας.

20:58

Οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων βρίσκονται στον αγωνιστικό χώρο πραγματοποιώντας την καθιερωμένη προθέρμανση.

20:49

Φίλες και φίλοι του a-sports.gr, καλησπέρα σας από τη Νέα Φιλαδέλφεια! Είμαι ο Σταύρος Ιωαννάτος και θα δούμε μαζί την εξέλιξη του αθηναϊκού ντέρμπι μεταξύ ΑΕΚ και Παναθηναϊκού, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1, που ξεκινά σε περίπου 40 λεπτά.

Στρακόσια, Ρότα, Πήλιος, Βίντα, Κάλενς, Σιμάνσκι, Περέιρα, Ελίασον, Κοϊτά, Πινέδα, Πιερό.
Αναπ: Μπρινιόλι, Άμραμπατ, Γιόνσον, Τσούμπερ, Μάνταλος, Φερνάντες, Λιούμπισιτς, Μήτογλου, Χατζισαφί.
Ντραγκόφσκι, Μπάλντοκ, Μλαντένοβιτς, Ίνγκασον, Γεντβάι, Αράο, Μαξίμοβιτς, Τετέ, Τζούρισιτς, Ουναΐ, Ιωαννίδης.
Αναπ: Λοντίγκιν, Σένκεφελντ, Σπόραρ, Μπακασέτας, Τσέριν, Μαντσίνι, Κώτσιρας, Πελίστρι, Γερεμέγεφ.
Ρέφερι: Στέγκεμαν (Γερμανία) Βοηθοί: Γκίτελμαν (Γερμανία), Γκουνς (Γερμανία) VAR: Βίνκμαν (Γερμανία) AVAR: Φωτόπουλος (Αθηνών) 4ος: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)