0
22:30

Ευχαριστούμε που μείνατε μαζί μας στο a-sports.gr. Από το ΟΑΚΑ να έχετε ένα υπέροχο βράδυ.

22:28

Στο -7 από την κορυφή οι γηπεδούχοι, πιάνουν στους 14 την ΑΕΚ και τον Άρη οι Πειραιώτες.

22:27

Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός αναδεικνύονται ισόπαλοι χωρίς γκολ σε ένα ματς με καλό ρυθμό και εκατέρωθεν φάσεις.

22:27

Τελευταίο σφύριγμα από τον Ζίμπερτ στο ντέρμπι.

22:25

90+3': Κίτρινη και στον Ζέκα που πήγε να ζητήσει τα ρέστα από τον Βραζιλιάνο μπακ του Ολυμπιακού.

22:25

90+3': Κίτρινη κάρτα στον Ροντινέι για σκληρό μαρκάρισμα από πίσω στον Πελίστρι.

22:23

90+1': Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Υπέροχη κάθετη του Κωστούλα για τον Μασούρα, που «τσιμπάει» τη μπάλα με το μυτάκι αλλά ο Λοντίγκιν του λέει «όχι».

22:22

Τρία λεπτά ο έξτρα χρόνος, όπως και στο πρώτο ημίχρονο.

22:20

88': Κίτρινη κάρτα στον Σπόραρ για επικίνδυνο φάουλ στον Έσε.

22:18

86': Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Μασούρας αντί Μουζακίτη.

22:15

Πλησιάζουμε στο 85' και σιγά, σιγά το παιχνίδι «σβήνει»...

22:12

80': Κίτρινη κάρτα στον Έσε.

22:09

77': Επικίνδυνη σέντρα - σουτ του Ουναΐ από τα δεξιά, σημαδεύοντας την απέναντι γωνία, περνά παράλληλα η μπάλα και φεύγει δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Τζολάκη.

22:09

77': Ο Γιάννης Παπαδημητρίου διαμαρτυρήθηκε στον πάγκο του Παναθηναϊκού και τιμωρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

22:07

76': Κόρνερ για τον Παναθηναϊκό από τα αριστερά με τον Τετέ, φωνές για χέρι και πέναλτι από τους παίκτες των γηπεδούχων. Δεν φαίνεται να υπάρχει κάτι.

22:06

75': Έξω ο Μπάλντοκ, μέσα ο Κώτσιρας. Έξω και ο Μπακασέτας για να μπει ο Ουναΐ. Νέα διπλή αλλαγή για τους γηπεδούχους.

22:05

73': Την κίτρινη κάρτα βλέπει τώρα και ο Ντάνι Γκαρθία επίσης για διαμαρτυρία.

22:04

72': Κίτρινη κάρτα στον Μλαντένοβιτς για διαμαρτυρία.

22:02

71': Τρομερή χαμένη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, διπλή! Από πλάγια θέση αριστερά εντός περιοχής ο Μουζακίτης σουτάρει, ο Λοντίγκιν διώχνει ασταθώς και στην επαναφορά από το ένα μέτρο ο Κωστούλας στέλνει τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

22:02

70': Κόρνερ για τον Ολυμπιακό από τα αριστερά με τον Μουζακίτη, εύκολη απομάκρυνση του Μαξίμοβιτς.

21:58

66': Οφσάιντ ο Σπόραρ. σωστή υπόδειξη.

21:57

65': Αλλαγές για τους γηπεδούχους. Ο Τσέριν δίνει τη θέση του στον Μαξίμοβιτς και ο Τζούρισιτς τη δική του στον Πελίστρι.

21:54

62': Διπλή αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ντάνι Γκαρθία αντί Κοστίνια και Βέλντε αντί Μαρτίνς.

21:49

56': Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Από τα αριστερά ο Μαρτίνς κλείνει προς τα μέσα και σεντράρει, ο Ελ Κααμπί κάνει τη γυριστή κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι αλλά ο Λοντίγκιν είναι σωστά τοποθετημένος και μπλοκάρει.

21:48

55': Το κόρνερ του Μουζακίτη φτάνει στο δεύτερο δοκάρι, ο Ζέλσον στοπάρει και κάνει το σουτ από δύσκολη θέση όμως η μπάλα περνά άουτ.

21:47

54' Κόρνερ για τον Ολυμπιακό τώρα από τα δεξιά με τον Μουζακίτη, δεύτερο στη σειρά παραχωρούν οι «πράσινοι».

21:46

54': Ο Τετέ στην εκτέλεση, κεφαλιά Γεντβάι στο δεύτερο δοκάρι, στην αγκαλιά του Τζολάκη.

21:45

53': Κόρνερ για τον Παναθηναϊκό από τα δεξιά.

21:45

53': Σουτ του Τζούρισιτς, του βάζει το «στοπ» ο Κάρμο.

21:40

Κακό μαντάτο για τον 24χρονο επιθετικό εν όψει και των αγώνων της Εθνικής μας ομάδας, στο Nations League, που ακολουθούν.

21:38

Η πρώτη εκτίμηση του ιατρικού επιτελείου του Παναθηναϊκού για τον τραυματισμό του Ιωαννίδη κάνει λόγο για θλάση στον δεξί προσαγωγό...

21:37

46': Ξεκινάει το β' ημίχρονο.

21:36

Αλλαγή ημιχρόνου για τον Ολυμπιακό, με τον Κωστούλα να αντικαθιστά τον Ολιβέιρα.

21:21

Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός πηγαίνουν στα αποδυτήρια όντας στο 0-0, σε ένα γεμάτο 45λεπτο με συνολικά 18 τελικές προσπάθειες.

21:21

Ολοκληρώνεται το πρώτο μέρος.

21:18

45+1': Μεγάλη τριπλή ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Ο Μπακασέτας γεμίζει από τα δεξιά σε εκτέλεση φάουλ, ο Τζολάκης κάνει αρχικά κακή έξοδο αλλά μετά αποκρούει το πρώτο τελείωμα του Σπόραρ, βγάζει και το δεύτερο του Σλοβένου φορ και η φάση ολοκληρώνεται με τον Τετέ υπό πίεση να σουτάρει άουτ.

21:17

21:16

44': Εκτός αγωνιστικού χώρο ο αρχηγός του Παναθηναϊκού, ο Σπόραρ στη θέση του.

21:15

43': Πέφτει στο χορτάρι ο Ιωαννίδης, δεν μπορεί να συνεχίσει τελικά και θα γίνει αλλαγή.

21:14

42': Σέντρα του Ολιβέιρα προς το δεύτερο δοκάρι, μαζεύει ο Λοντίγκιν.

21:11

39': Πλασέ του Τσέριν από το ημικύκλιο, πάνω στον Ρέτσο.

21:07

35': Από τα αριστερά η εκτέλεση του κόρνερ ωστόσο δεν φέρνει κάποιο όφελος.

21:07

35': Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Λοντίγκιν πάει να διώξει αλλά κάνει τσαφ, ο Μαρτίνς στρώνει στον Ελ Κααμπί που περναέι τον γκολκίπερ των γηπεδούχων και σουτάρει αλλά ο Ίνγκασον διώχνει σωτήρια πάνω στη γραμμή σε κόρνερ.

21:04

32': Κόρνερ για τον Ολυμπιακό από τα δεξιά με τον Μουζακίτη, πανικός στην άμυνα των γηπεδούχων και με τα πολλά η μπάλα καταλήγει στα χέρια του Λοντίγκιν.

21:03

31': Φάουλ του Τσέριν στον Ροντινέι. Θα μπορούσε να βγει και η κίτρινη κάρτα εδώ καθώς ο μέσος του Παναθηναϊκου σήκωσε επικίνδυνα ψηλά το πόδι του βρίσκοντας τον αντίπαλό του.

21:02

30': Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό! Ο Τζούρισιτς ανοίγει αριστερά για τον Μλαντένοβιτς που δοκιμάζει το σουτ στην κίνηση από τα αριστερά, λίγο έξω η μπάλα.

21:01

Ο Ιωαννίδης παραπονιέται για ενοχλήσεις στον προσαγωγό...

20:59

27': Κόρνερ για τον Παναθηναϊκό από τα αριστερά με τον Μπακασέτα, σταματά η φάση για χέρι του Γεντβάι.

20:57

25': Κλέβει ο Έσε και κάνει ένα συρτό σουτ από τα όρια της περιοχής και αριστερά, άουτ.

20:53

21': Φάση για τον Παναθηναϊκό! Φάουλ - γέμισμα του Μπακασέτα από τα αριστερά, ο Ίνγκασον πηδάει χωρίς αντίπαλο και παίρνει τη κεφαλιά αλλά αστοχεί για λίγο.

20:51

20': Κίτρινη κάρτα στον Ρέτσο για φάουλ στον Ιωαννίδη.

20:48

16': Απειλεί ο Παναθηναϊκός! Μετά από πλάγιο του Μλαντένοβιτς, ο Τζούρισιτς πιάνει ένα γεμάτο σουτ έξω από την περιοχή και αριστερά, με τη μπάλα να «γλύφει» το οριζόντιο δοκάρι και να περνάει έξω.

20:47

15': Σουτ Μουζακίτη απέξω, κόντραρει η μπάλα και καταλήγει χωρίς δύναμη στην αγκαλιά του Λοντίγκιν.

20:43

11': Από την εκτέλεση του κόρνερ, ο Γεντβάι παίρνει την κεφαλιά υπό την πίεση του Ροντινέι ωστόσο η μπάλα φεύγει πάνω από την εστία.

20:43

11': Κόρνερ από τα δεξιά τώρα για τον Παναθηναϊκό με τον Τετέ.

20:41

9': Χαμηλό γύρισμα του Κοστίνια από τα δεξιά προς το πέναλτι, εκεί βρίσκεται όμως ο Τσέριν και διώχνει.

20:38

6': Κόρνερ για τους γηπεδούχους από τα αριστερά. Ο Τσέριν στην εκτέλεση, απομακρύνει στο πρώτο δοκάρι ο Έσε.

20:34

2': Από τα δεξιά ο Ολιβέιρα κάνει μία επικίνδυνη σέντρα προς το δεύτερο δοκάρι, ο Μαρτίνς πάει να μπει στη πορεία της μπάλας αλλά ο Μπάλντοκ διώχνει.

20:32

1': Σέντρα στο ντέρμπι.

20:30

Όμορφη ατμόσφαιρα από τους οπαδούς του «τριφυλλιού» με χαρτάκια και χαρτόνια.

20:28

Τώρα οι διαιτητές και οι δύο ενδεκάδες κάνουν την επίσημη είσοδό τους στον αγωνιστικό χώρο.

20:23

Το γήπεδο γεμίζει σιγά, σιγά και εκτιμάται από την ΠΑΕ Παναθηναϊκός ότι περισσότεροι από 50.000 φίλοι της ομάδας θα παρακολουθήσουν το παιχνίδι.

20:20

Ο Παναθηναϊκός έχει να κερδίσει τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ από τη σεζόν 2010-2011 με 2-1 (Σισέ 2 - Μιραλάς) ενώ τελευταία νίκη το περσινό 2-0 στη Λεωφόρο στην κανονική διάρκεια. Αντίθετα οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν στο Μαρούσι τελευταία φορά τη σεζόν 2018-2019 με 1-0 σε ματς που διεκόπη, ενώ τελευταία επικράτηση το 1-4 στο φινάλε της σεζόν 2020-2021 αλλά σε ματς στο «Απόστολος Νικολαΐδης». Τελευταία φορά που οι δύο ομάδες κοντραρίστηκαν στο ΟΑΚΑ ήταν τη σεζόν 2019-2020 για τα πλέι οφ και η μεταξύ τους αναμέτρηση έληξε ισόπαλη 0-0.

20:16

Οι δύο ομάδες έχουν δώσει μεταξύ τους 70 παιχνίδια σε επίπεδο Α' Εθνικής με γηπεδούχο τον Παναθηναϊκό. Το «τριφύλλι» έχει 22 νίκες, ο Ολυμπιακός 19, ενώ υπάρχουν και 29 ισοπαλίες.

20:13

Ο Ντραγκόφσκι αποτελεί πρόβλημα της τελευταίας στιγμής για τους γηπεδούχους καθώς έμεινε εκτός αποστολής λόγω ενοχλήσεων στον προσαγωγό του αριστερού ποδιού. Έτσι κάτω από τα δοκάρια ξεκινάει ο Λοντίγκιν.

20:09

Σε ό,τι αφορά το αγωνιστικό κομμάτι, ο Ντιέγκο Αλόνσο δε θα έχει στη διάθεσή του τον Βαγιαννίδη, που έχει τεθεί εκτός πλάνων, ενώ ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ θα στερηθεί τις υπηρεσίες του τραυματία Τσικίνιο και του Γουίλιαν, που αντιμετωπίζει ενοχλήσεις.

20:02

Οι Πειραιώτες από την άλλη, ήρθαν στο ΟΑΚΑ με τη ψυχολογία στα ύψη καθώς μετρούν δύο σερί νίκες στο «Γ. Καραϊσκάκης» με Ατρόμητο (2-0) για το πρωτάθλημα και Μπράγκα (3-0) για τη 2η αγωνιστική της League Phase του Γιουρόπα Λιγκ.

19:57

Για τον Παναθηναϊκό η αναμέτρηση έχει χαρακτήρα τελικού καθώς οποιοδήποτε άλλο αποτέλεσμα πέραν της νίκης, θα τον απομακρύνει κι άλλο από την κορυφή. Δεν βρίσκονται σε καλό φεγγάρι οι «πράσινοι», που την προηγούμενη αγωνιστική ηττήθηκαν με 2-0 από την ΑΕΚ, ενώ μεσοβδόμαδα έμειναν στο 1-1 με τη Μπόρατς Μπάνια Λούκα στην πρεμιέρα τους στη League Phase του Κόνφερενς Λιγκ.