05/10/2024
Πρωτάθλημα | Δευτέρα 30 Σεπτεμβρίου 2024 - 18:52

Λύτρωση στην τελευταία φάση για την Καλαμάτα

Με γκολ του Μπαράλες στις καθυστερήσεις η «Μαύρη Θύελλα» επικράτησε 2-1 του Παναργειακού * Στο 1-1 έμειναν Νίκη Βόλου και ΠΑΟΚ Β'

Με δύο αναμετρήσεις έπεσε η αυλαία της 2ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 2 τη Δευτέρα (30/9). Μεγαλύτερες συγκινήσεις έκρυβε ο αγώνας του Νότιου Ομίλου.

Εκεί η Καλαμάτα ενώ αντιμετώπιζε τον αδύναμο Παναργειακό, φλέρταρε έντονα με την γκέλα. Στο φινάλε ο Μπαράλες σκόραρε με ωραίο σουτ εκτός περιοχής διαμορφώνοντας το τελικό 2-1 και χαρίζοντας έτσι την πρωτιά στην ομάδα του στη βαθμολογία.

Στο 10' με πέναλτι ο Αλγκαρανάζ είχε δώσει το προβάδισμα στους Μεσσήνιους, αλλά στο 16' ήρθε η ισοφάριση από τον Κωστίκα. Στο 32' ο Αλγκαρανάζ έχασε πέναλτι με τον Καραργύρη να μπλοκάρει, ενώ ο Έλληνας τερματοφύλακας είχε και άλλες καλές επεμβάσεις στη συνέχεια.

Στο δεύτερο ημίχρονο ακολούθησε ένας καταιγισμός φάσεων από τους γηπεδούχους. Είχαν δοκάρι με τον Ριέρα στο 71' και άλλες μεγάλες ευκαιρίες. Να σημειωθεί πως από το 74' έπαιζαν με δέκα οι φιλοξενούμενοι λόγω αποβολής του Τσιράκη.

Όσο για την αναμέτρηση του Βόρειου Ομίλου, Νίκη Βόλου και ΠΑΟΚ Β' ήρθαν ισόπαλοι 1-1. Στο 13' ο Βερνάρδος άνοιξε το σκορ για τους Θεσσαλούς και στο 24' ο Κανίς είχε δοκάρι. Ωστόσο, ο ίδιος παίκτης ισοφάρισε στο 65' με πέναλτι. Έντονες οι διαμαρτυρίες των γηπεδούχων για την παράβαση.

Δεν έχει αρχίσει καθόλου καλά τη νέα σεζόν η Νίκη Βόλου και ο προβληματισμός μεγαλώνει στις τάξεις των «κυανέρυθρων».

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής

Βόρειος Όμιλος

Σάββατο (28/9)

ΠΑΣ Γιάννινα - Ηρακλής 2-1 (16' και 65' Μάντζης - 44' Τσιριγώτης)

Κυριακή (29/9)

Μακεδονικός - Καμπανιακός 1-0 (14' Παναγιωτούδης)

ΑΕΛ - Διαγόρας 3-0 (25' και 59' πέν. Πασάς, 63' Στίνα)

Καβάλα - Εθνικός Νέου Κεραμιδίου 0-0

Δευτέρα (30/9)

Νίκη Βόλου - ΠΑΟΚ Β' 1-1 (13' Βερνάρδος - 65' πέν. Κανίς)

Νότιος Όμιλος

Παρασκευή (27/9)

ΑΕΚ Β' - Ηλιούπολη 2-2 (63' Κάτσικας, 90'+6 Θεοδωρίδης + 24' πέν. Μαυριάς, 90'+1 Αλεξόπουλος)

Πανιώνιος - Χανιά 1-0 (20' Αυλωνίτης)

Παναχαϊκή - Αστέρας Τρίπολης Β' 1-0 (62' Ρόβας)

Αιγάλεω - Κηφισιά 0-0

Καλαμάτα - Παναργειακός 2-1 (10' πέν. Αλγκαρανάζ, 90'+5 Μπαράλες - 16' Κωστίκα)