29/06/2024
Ειδήσεις | Τρίτη 25 Ιουνίου 2024 - 00:02

Η Ισπανία τον χαβά της, πέρασε με γκολ στο τέλος η Ιταλία!

Οι Αλβανοί αποκλείστηκαν χάνοντας 0-1 από τους Ισπανούς, ενώ με το 1-1 απέναντι στην «σκουάντρα ατζούρα» η Κροατία περιμένει μόνο ένα θαύμα

Θρίλερ και στο τέλος τα χαμόγελα για την Ιταλία! Ένας ήταν ο τελικός το βράδυ της Δευτέρας (24/6) στο Euro 2024 και σε αυτόν το ενδιαφέρον ήταν αμείωτο έως την ύστατη στιγμή.

Η Κροατία ήθελε μόνο νίκη για να περάσει, η Ιταλία βολευόταν και με την ισοπαλία, ενώ η ήττα της άφηνε κάποιες ελπίδες πρόκρισης. Το ματς ήταν κλειστό, οι δύο τερματοφύλακες εντυπωσιακοί και όλα άλλαξαν στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο 54' ο Ντοναρούμα έπιασε πέναλτι του Μόντριτς, στο επόμενο λεπτό απέκρουσε εντυπωσιακά την προβολή του Μπούντιμιρ, αλλά στην επαναφορά ο Μόντριτς άνοιξε το σκορ. Έτσι έγινε ο γηραιότερος σκόρερ στην ιστορία των Ευρωπαϊκών Πρωταθλημάτων σε ηλικία 38 ετών και 289 ημερών.

Ήταν αναμενόμενο να πιέσει όσο μπορούσε η Ιταλία στη συνέχεια. Είχε μία σημαντική φάση με τον Σκαμάκα, αλλά γενικά δυσκολευόταν να δημιουργήσει. Ωστόσο, στο 90'+8 ο Καλαφιόρι έβγαλε μόνο του τον Τζακάνι και εκείνος με υποδειγματικό πλασέ ισοφάρισε. Με αυτή την ισοπαλία η Κροατία θέλει έναν συνδυασμό αποτελεσμάτων μήπως και περάσει ως μία από τις καλύτερες τρίτες.

Στο άλλο παιχνίδι της βραδιάς η Ισπανία έκανε το απόλυτο νικώντας και την Αλβανία. Ο Φεράν Τόρες πέτυχε στο 13' το μοναδικό γκολ του ματς, αφού το 1-0 έμεινε έως το φινάλε.

Πολλές οι αλλαγές των Ισπανών, αλλά ακόμη και έτσι τα κατάφεραν κόντρα στους Αλβανούς. Εκείνοι ήθελαν μόνο νίκη και με αυτό το αποτέλεσμα αποκλείστηκαν τερματίζοντας τέταρτοι στον όμιλό τους.