01/07/2024
Ειδήσεις | Δευτέρα 24 Ιουνίου 2024 - 00:01

Έσωσε την πρωτιά η Γερμανία, ελπίζει η Ουγγαρία

Οι Γερμανοί ισοφαρίζοντας στο τέλος σε 1-1 την Ελβετία την άφησαν δεύτερη * Νίκη με γκολ στο τέλος (1-0) για τους Ούγγρους απέναντι στη Σκωτία

Έπαιξε με τη φωτιά η Γερμανία το βράδυ της Κυριακής (23/6), αλλά δεν κάηκε! Κατάφερε να πάρει την πρωτιά στον 1ο όμιλο του Euro 2024 αφήνοντας δεύτερη την Ελβετία.

Στη μεταξύ τους μάχη οι Ελβετοί ήταν αυτοί που παρουσιάστηκαν ανώτεροι. Το γκολ του Άντριχ με μακρινό σουτ ακυρώθηκε στο 17' για φάουλ του Μουσιάλα στην αρχή της φάσης και στο 28' η Ελβετία άνοιξε το σκορ με τον Εντόι. Ο ίδιος παίκτης αργότερα είχε νέα ευκαιρία για να σκοράρει. Οι Ελβετοί συνέχισαν να είναι καλύτεροι για μεγάλο μέρος του αγώνα.

Ψάχνοντας για λύσεις ο Νάγκελσμαν άλλαξε πολλά κατά τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου. Η Γερμανία ανέβασε στροφές, πίεσε, αλλά ήταν ευάλωτη στα μετόπισθεν. Ωστόσο, ακυρώθηκε γκολ του Βάργκας για το 2-0 στο 84' και οκτώ λεπτά μετά από σέντρα του Ράουμ ο Φίλκρουγκ με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Πρώτη η Γερμανία, δεύτερη η Ελβετία και τρίτη τερμάτισε η Ουγγαρία με γκολ στο 100' απέναντι στην Σκωτία! Έτσι οι Ούγγροι θα περιμένουν και τους άλλους ομίλους για να δουν εάν θα περάσουν ως καλύτεροι τρίτοι.

Το παιχνίδι ήταν κακό στη μεγαλύτερη διάρκειά του και άνοιξε πολύ αργά. Οι ομάδες φοβούνταν η μία την άλλη, αλλά προς το τέλος έπαιξαν τα ρέστα τους γνωρίζοντας πως ήθελαν μόνο νίκη.

Καλύτερη ήταν η Ουγγαρία, είχε δοκάρι και σε μία αντεπίθεση στο 100' Σάλαϊ έκανε το γύρισμα και ο Σόμποθ με πλασέ έδωσε τη λύση διαμορφώντονας το τελικό 1-0.