03/07/2024
Ειδήσεις | Δευτέρα 1 Ιουλίου 2024 - 00:00

Με το πόδι στο γκάζι η Ισπανία

Εντυπωσίασε νικώντας με ανατροπή 4-1 τη Γεωργία * Με Γερμανία παίζει στα προημιτελικά

Παίζει το καλύτερο ποδόσφαιρο στο Euro 2024 και η Γεωργία δεν γινόταν να τη φρενάρει! Κάνοντας επίδειξη δύναμης στο δεύτερο ημίχρονο η Ισπανία τη συνέτριψε αμε 4-1 το βράδυ της Κυριακής (30/6) και έβγαλε εισιτήρια για τα προημιτελικά της διοργάνωσης. Αντίπαλος εκεί η οικοδέσποινα Γερμανία.

Δεν πήγαν όλα όπως θα τα ήθελαν οι Ισπανοί, οι οποίοι κόντρα στη ροή του αγώνα έμειναν πίσω στο σκορ στο 18' από αυτογκόλ του Λε Νορμάντ. Τόσο πριν όσο και μετά είχαν καλές στιγμές οι παίκτες του Λούις Ντε Λε Φουέντε.

Τελικά η ισοφάριση ήρθε στο 39' με ωραίο σουτ του Ρόντρι. Η φάση τσεκαρίστηκε και στο VAR για το αν επηρεάζει τον Μαμαρντασβίλι ο Μοράτα. Τελικά το γκολ μέτρησε.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ισπανία βγήκε αποφασισμένη και έκανε περίπατο. Στο 51' ο Φαμπιάν Ρουίθ με κεφαλιά έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του και ακολούθησαν τα γκολ των Νίκο Γουίλιαμς στο 75' και Ντάνι Όλμο στο 83'.

ΙΣΠΑΝΙΑ (Λουίς Ντε Λε Φουέντε): Ουνάι Σιμλόν, Καρβαχάλ, Λε Νορμάν, Λαπόρτ, Κουκουρέγια (66’ Γκριμάλντο), Ρόδρι, Φαμπιάν Ρουίθ (81’ Μερίνο), Πέδρι (52’ Ντάνι Όλμο), Νίκο Γουίλιαμς, Γιαμάλ, Μοράτα (66’ Ογιαρθάμπαλ).

ΓΕΩΡΓΙΑ (Βίλι Σανιόλ): Μαμαρντασβίλι, Κακαμπάντζε, Κασία, Γκβελεσιάνι (79’ Κβεκβεσκίρι), Ντβάλι, Λοχοσβίλι (63’ Νταβιτασβίλι), Κιτεϊσβίλι (41’ Ατουνασβίλι), Τσακβετάτζε (63’ Τσιταϊσβίλι), Κοτσορασβίλι, Κβαρατσκέλια, Μικαουτάτζε (79’ Ζιβζιβάτζε).