08/09/2024
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ | Σάββατο 27 Ιουλίου 2024 - 18:24

Εύκολα τη Ναϊμέγκεν ο Ολυμπιακός

Οι Πειραιώτες επικράτησαν με 2-0 των Ολλανδών σε φιλική αναμέτρηση

Με μία νίκη έκλεισε την προετοιμασία του στην Ολλανδία ο Ολυμπιακός. Το απόγευμα του Σαββάτου (27/7) οι Πειραιώτες επικράτησαν με 2-0 της Ναϊμέγκεν.

Ζέλσον και Μασούρας έβαλαν τα γκολ για τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι είχαν και δύο δοκάρια. Σαφής η ανωτερότητά τους απέναντι στους Ολλανδούς.

Η πρώτη καλή φάση της αναμέτρησης ήρθε πριν το μισάωρο. Στο 28' ο Αποστολόπουλος έκανε ωραία ατομική προσπάθεια και ο Μασούρας με σουτ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Τρία λεπτά μετά έγινε το 1-0. Σκόρερ ο Ζέλσον με καλή ατομική προσπάθεια.

Στο πεντάλεπτο έγινε και το 2-0. Ο Κωστούλας πίεσε τον αντίπαλο τερματοφύλακα και ο Μασούρας με σκάψιμο σκόραρε. Στο 42' ο ίδιος είχε μία ακόμη ευκαιρία μετά από γύρισμα του Ζέλσον.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν κάποιες καλές στιγμές και στο δεύτερο ημίχρονο. Δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα και στο 70' ο Παπακανέλλος με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Λίγο νωρίτερα είχε δύο φάσεις ο Ζέλσον.

Ο ίδιος έχασε τετ α τετ για το 3-0 στο 77'. Αυτή ήταν η τελευταία καλή στιγμή του ματς. Τόσο ο Ζέλσον όσο και ο Μασούρας ήταν σε αυτούς που ξεχώρισαν.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Αναγνωστόπουλος (46' Τζολάκης), Ροντινέι, Κουτσίδης, Πιρόλα (73' Μουζακίτης), Αποστολόπουλος, Μπιανκόν (85' Ρέτσος), Μπακούλας (73' Αμπι), Παπακανέλλος (82' Μπιελ), Μασούρας (64' Ορτέγα), Ζέλσον Μαρτίνς (82' Τσικίνιο), Κωστούλας (64' Κοστίνια).

ΝΑΪΜΕΓΚΕΝ: Φαν Γκασέλ, Μάρκες, Χοντεμέικερς, Ρόμπερ, Ουάισα, Ονάλ, Νιούτινκ, Σάνο, Βερντόνκ, Φαν Ρόι, Πρόπερ.