18/09/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 14 Σεπτεμβρίου 2024 - 22:08

Σεφτέ στις νίκες αλώνοντας την Τρίπολη

Ο Ατρόμητος επικράτησε με 2-1 του Αστέρα έχοντας σε μεγάλη μέρα τους Καρλίτος και Χουτεσιώτη

Αυτός ήταν όντως Ατρόμητος... Πραγματοποιώντας καλή εμφάνιση στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα οι Περιστεριώτες επικράτησαν με 2-1 του Αστέρα στην Τρίπολη το βράδυ του Σαββάτου (14/9) στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1.

Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία ήταν καλά διαβασμένη, αιφνιδίασε τον αντίπαλό της και θα μπορούσε να έχει βάλει και τρίτο γκολ. Ορεξάτος ο Καρλίτος, που δημιούργησε πολλά προβλήματα στους γηπεδούχους, κομβικός και ο Χουτεσιώτης.

Απογοητευτικός ο Αστέρας Τρίπολης στο πρώτο ματς μετά την απόλυση του Μίλαν Ράσταβατς. Δεν κατάφερε να τον βοηθήσει ο Στάικος Βεργέτης και σίγουρα έχει πολλά να διορθώσει ο Κλοντ Μακελελέ.

Ξεκίνημα με γκολ για τον Ατρόμητο, ο οποίος έκανε μόλις στο 6' το 0-1. Σκόρερ ο Μανσούρ με κεφαλιά μετά την εκτέλεση φάουλ του Καρλίτος. Ο ίδιος απείλησε στο 18' και στο 23' έκανε το 0-2 σε κενή εστία μετά το σοβαρό λάθος του Παπαδόπουλου.

Ο Καρλίτος συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα και στα επόμενα λεπτά. Έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 34' για να τελειώσουν όλα. Έξι λεπτά μετά ο Κίνι πέταξε σανίδα σωτηρίας στους τραγικούς έως εκείνη τη στιγμή Αρκάδες κάνοντας πέναλτι. Ο Μπαρτόλο το εκτέλεσε και μείωσε στο 42'.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου ο Χουτεσιώτης έκανε μεγάλες επεμβάσεις στα σουτ των Παλάσιος και Άλβαρες και ακολούθησε μία ακόμη φάση με πρωταγωνιστή τον Καρλίτος. Σταδιακά έπεσε ο ρυθμός, ο Ατρόμητος ήλεγξε το ματς και με εξαίρεση ένα ωραίο σουτ του Καλτσά στο 80' δεν απειλήθηκε ξανά.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Στάικος Βεργέτης): Παπαδόπουλος, Γκαρθία (78’ Ζουγλής), Τριανταφυλλόπουλος, Ντελί, Άλβαρεζ, Αλάγκμπε (46’ Τζανδάρης), Μουνιόθ, Κρέσπι, Μπαρτόλο (72’ Τζίμας), Παλάσιος, Άνταμ (59’ Καλτσάς).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Πάμπλο Γκαρσία): Χουτεσιώτης, Κίνι, Μπρόρσον, Μανσούρ, Αθανασίου, Έντερ (82’ Καλοσκάμης), Ουεντραόγκο, Μπάκου (82’ Βρακάς), Μίχορλ (58’ Τσιγγάρας), Ουάρντα, Καρλίτος (69’ Φαν Βέερτ).