21/09/2024
ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ | Παρασκευή 20 Σεπτεμβρίου 2024 - 21:12

Άρχισε με τιμωρία της έδρας του ο Απόλλων Σμύρνης στο τοπικό!

Μακριά από τη Ριζούπολη θα αγωνιστούν για ένα ματς οι «κυανόλευκοι», καθώς θερμοκέφαλοι οπαδοί έκαναν έκτροπα στο ημίχρονο κατά των διαιτητών και μπήκαν μαζικά στον αγωνιστικό χώρο για να πανηγυρίσουν στο 1-0 με την Κηπούπολη...

Ομάδα γειτονιάς -κυριολεκτικά- κατάντησαν τον ιστορικό Απόλλωνα Σμύρνης οι διοικούντες τον Ερασιτέχνη και αυτός ο εξευτελισμός έχει τα παρεπόμενα του… Έτσι οι άνθρωποι του κινούν τα νήματα (παράγοντες και μερίδα οπαδών) κατάφεραν να ξεκινήσουν στο τοπικό της Αθήνας με τιμωρία της έδρας της ομάδας για επεισόδια!

Αυτή η δυσάρεστη και θλιβερή είδηση έγινε γνωστή από την ανακοίνωση της ποινής του Πειθαρχικού της ΕΠΣΑ την Παρασκευή (20/9/2024) που αναφέρει τα ακόλουθα:

«Γ.Σ. ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ Επιβολή ποινής ΜΙΑΣ (1) ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΗΜΕΡΑΣ να αγωνιστεί μακριά από το γήπεδό του, όταν θα είναι γηπεδούχο και χρηματικό πρόστιμο οκτακοσίων (800) ευρώ.

(Άρθρο 15 του Κ.Α.Π)

Αγώνας ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ – ΚΗΠΟΥΠΟΛΗ στις 15/09/2024».

Να σημειώσουμε ότι η τιμωρία προέκυψε εξαιτίας της απαράδεκτης συμπεριφοράς μερίδας θερμοκέφαλων οπαδών που έκαναν έκτροπα κατά των διαιτητών στο ημίχρονο και μπήκαν μαζικά στον αγωνιστικό χώρο (κατά παράβαση του κανονισμού) για να πανηγυρίσουν στην αναμέτρηση της πρεμιέρας με την Κηπούπολη μετά την επίτευξη του πρώτο γκολ.

Πρακτικά η τιμωρία της μίας αγωνιστικής σημαίνει ότι ο Απόλλων Σμύρνης θα αναγκαστεί να παίξει μακριά από τη Ριζούπολη στην επόμενη εντός έδρας αναμέτρηση κόντρα στα Σούρμενα την 4η αγωνιστική. Αντίθετα, η ποινή δεν επηρεάζει το κυριακάτικο (22/9/2024 – 16.30)ματς με τη Διάνα Ηλιούπολης για τη 2 η στροφή της Α’ ΕΠΣΑ που θα πραγματοποιηθεί κανονικά στην έδρα των «κυανόλευκων».