21/09/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 21 Σεπτεμβρίου 2024 - 18:57

Έκανε περίπατο ο ΠΑΟΚ!

Δεν βρήκαν ιδιαίτερη αντίσταση από τον Βόλο οι πρωταθλητές και τον νίκησαν με 4-1 * Από το 34' με δέκα έπαιζαν οι Θεσσαλοί

Ήταν σοβαρός, έκανε αυτό που έπρεπε και συνεχίζει... Με 4-1 πέρασε από το Πανθεσσαλικό το απόγευμα του Σαββάτου (21/9) στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1 ο ΠΑΟΚ, ο οποίος υποχρέωσε τον Βόλο σε μία ακόμη εντός έδρας ήττα.

Οι πρωταθλητές ήταν αρκετά ορεξάτοι, έβγαλαν με μεγάλη ευκολία φάσεις και κατάφεραν να προσθέσουν ένα ακόμη τρίποντο στη συγκομιδή τους. Έτσι συνεχίζουν στην κορυφή της βαθμολογίας και περιμένουν να δουν εάν θα έχουν και συγκάτοικους.

Ξεκίνημα στο ματς με πέναλτι για τον Βόλο. Αφού στο 1' ο Κοτάρσκι έκανε σημαντική επέμβαση σε κεφαλιά του Κόντε, ήρθε δύο λεπτά αργότερα το νέο «όχι» του Κροάτη. Αυτή τη φορά σε εκτέλεση πέναλτι του Άλτμαν.

Γλίτωσε το γρήγορο γκολ ο ΠΑΟΚ και λίγο έλειψε να το πετύχει εκείνος στο 8' με τον Μουργκ. Τελικά το 0-1 έγινε στο 24' με πέναλτι του Σβαμπ. Την παράβαση κέρδισε ο Ντεσπόντοφ από τον Φεράρι, ο οποίος είδε και κίτρινη κάρτα. Στο 34' πήρε και δεύτερη με αποτέλεσμα να αποβληθεί.

Οι «ασπρόμαυροι» απέκτησαν πολύ μεγάλο πλεονέκτημα και το εκμεταλλεύτηκαν. Είχαν φάσεις και για δεύτερο γκολ στο πρώτο μέρος. Δεν το πέτυχαν, αλλά το 0-2 έγινε με τον Μουργκ στο 54'.

Ο Βόλος σκόραρε με τον Μεντιέτα στο 56', αλλά έξι λεπτά μετά ο Τάισον έκανε το 1-3. Ακολούθησαν οι αλλαγές του Ραζβάν Λουτσέσκου, η ομάδα του κατέβασε στροφές, αλλά στο 89' πέτυχε και άλλο γκολ. Αυτό ήταν το πρώτο του Τσάλοφ, ο οποίος σκόραρε και με δόση τύχης.

ΒΟΛΟΣ (Χοακίν Γκόμεθ): Κόβατς, Μύγας, Μίλετιτς, Καλογερόπουλος, Φεράρι, Μπερναντού, Γκλάβτσιτς (72’ Κόμπα), Ασεχνούν (40’ Σμέλερς), Μεντιέτα, Άλτμαν (61’ Βιγιαφάνες), Κόντε (61’ Κόσζτα).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Κετζιόρα, Κόλεϊ, Μπάμπα (68’ Ότο), Καμαρά, Σβαμπ (67’ Μπακαγιόκο), Ντεσπόντοφ, Μουργκ (67’ Κωνσταντέλιας), Τάισον (79’ Σορετίρε), Τισουντάλι (67’ Τσάλοφ).