23/09/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 22 Σεπτεμβρίου 2024 - 22:31

Έκανε πλάκα στη Λαμία ο Ατρόμητος

Την πρώτη εντός έδρας νίκη τους πανηγύρισαν οι Περιστεριώτες με το 4-2 επί των Φθιωτών

Για ένα ημίχρονο ήταν λες και έπαιζε μόνος του... Σε αυτό «καθάρισε» ο Ατρόμητος και κάπως έτσι έφτασε στη νίκη με το εμφατικό 4-2 απέναντι στη Λαμία το βράδυ της Κυριακής (22/9) στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1.

Οι Περιστεριώτες ήταν εξαιρετικοί στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασαν έτσι στην πρώτη εντός έδρας νίκη τους απέναντι σε έναν αντίπαλο που δεν ήξερε πού πατούσε και πού βρισκόταν. Πολύ κακή η Λαμία. Μεγάλη η αδυναμία της στο να κρατήσει την μπάλα και να την κυκλοφορήσει, ενώ και ανασταλτικά είχε πολλά θέματα.

Γκολ με το καλημέρα έβαλε στο παιχνίδι ο Ατρόμητος, αφού μόλις στο 5' ο Καρλίτος έκανε το 1-0 με ωραία ατομική προσπάθεια. Οι γηπεδούχοι πήραν ψυχολογία και στο μισάωρο είχαν κάνει άλλες δύο ευκαιρίες με τους Αθανασίου και Γιουμπιτάνα.

Η έως τότε προβληματική Λαμία πήρε μέτρα στο γήπεδο μετά το μισάωρο και στο 39' μείωσε. Σκόρερ με ωραία κεφαλιά ο Ραντόνια μετά την μπαλιά του Μέκιτς. Το 1-1 ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, αλλά στο δεύτερο τα δεδομένα άλλαξαν κατά πολύ.

Ο Ατρόμητος κυριάρχησε και διέλυσε την αντίπαλό του. Με το πρώτο του γκολ με τη νέα του ομάδα ο Μπάκου έκανε το 2-1 στο 50', ενώ είχε και δοκάρι για ένα ακόμη γκολ στο 68'.

Δύο λεπτά αργότερα ο Φαν Βέερτ άνοιξε λογαριασμό με ωραίο τελείωμα και στο 77' ο Αθανασίου έκανε κάτι μεταξύ σέντρας και σουτ και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα μετά από κόντρα.

Δεν υπήρχε η Λαμία στο παιχνίδι, η οποία στο 88' μείωσε σε 4-2 μετά από απίθανη γκάφα του Χουτεσιώτη. Μόνος του έβαλε την μπάλα στα δίχτυα ο Έλληνας τερματοφύλακας.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Πάμπλο Γκαρσιά): Χουτεσιώτης, Κίνι, Μπρόρσον, Μανσούρ, Αθανασίου, Τσιγγάρας, Ουεντραογκό, Μπακού, Ουάρντα, Γιουμπιτάνα (65’Μίχρολ), Καρλίτος (39’ Φαν Φερτ).

ΛΑΜΙΑ (Μαρίνος Σατσιάς): Κόστιτς, Ραντόνια, Αντράντε, Σάντμπεργκ (54’ Μπίκοφ), Κορνέζος (73’ Σιμόνι), Γιαννούτσος, Ρινγκ, Νούνιες, Μέκιτς (57’ Ενρίκεζ), Φουρτάδο (79’ Σαραμαντάς), Βλαχομήτρος (57’ Γκουίντο).