25/09/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Τετάρτη 25 Σεπτεμβρίου 2024 - 18:00

Πρόκριση χωρίς προπονητή ο Βόλος, άλωσε τα Ιωάννινα η Παναχαϊκή

Με 3-0 επικράτησαν του Απόλλωνα Κρύας Βρύσης οι «κυανέρυθροι» μετά την απόλυση του Χοακίν Γκόμεθ * Οι Πατρινοί πέταξαν εκτός τον ΠΑΣ Γιάννινα νικώντας τον με 2-0 και το Αιγάλεω επιβλήθηκε με 3-2 του Καμπανιακού

Στη χώρα που όλα γίνονται, ο Βόλος απέλυσε προπονητή ανήμερα του αγώνα με τον Απόλλωνα Κρύας Βρύσης. Το πρωί της Τετάρτης (25/9) έβγαλε ανακοίνωση και λίγες ώρες μετά είχε αγώνα για την 4η φάση του Κυπέλλου.

Εκεί έκανε πλάκα στον Απόλλωνα Κρύας Βρύσης, ομάδα Γ' Εθνικής. Τον κέρδισε με 3-0 και πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Στο πρώτο ημίχρονο πέτυχε και τα τρία τέρματά του.

Οι Θεσσαλοί μπήκαν εντυπωσιακά στο ματς, άνοιξαν το σκορ με τον Κόζστα στο 9' και ο ίδιος παίκτης βρήκε και πάλι δίχτυα στο 37'. Νωρίτερα είχε δοκάρι ο Ασεχνούν, ενώ το 0-3 το έκανε ο Δόσης στο 42' από μπαλιά του Βιγιαφάνιες. Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε κανένα ενδιαφέρον.

Λίγο αργότερα η Παναχαϊκή έφυγε με μεγάλη νίκη από τους «Ζωσιμάδες». Οι Πατρινοί πραγματοποιώντας πειστική εμφάνιση επικράτησαν με 2-0 του ΠΑΣ Γιάννινα.

Δις σκόρερ ο Ντε Τόμας, ενώ μπορούσε στο τέλος να κάνει και χατ τρικ. Από πέναλτι έγινε το 0-1 στο 34', ενώ στο 63' βρήκε ξανά δίχτυα. Είχαν δύο καλές στιγμές για να ισοφαρίσουν οι γηπεδούχοι, αλλά δεν τα κατάφεραν.

Τέλος, το Αιγάλεω λύγισε την αντίσταση του Καμπανιακού με 3-2. Ο Τσούκαλος στο 9' έβαλε μπροστά το «Σίτι» και στο 48' ο Βάρκας έκανε το 2-0. Μείωσε ο Έππας στο 57', είχε χαμένο πέναλτι ο Κωτσόπουλος στο 73' και επτά λεπτά μετά ο Νίκολι έκανε το 3-1. Στο 90'+1 διαμόρφωσε ο Παπακωνσταντίνου το τελικό 3-2.

Κύπελλο Ελλάδας – Τα αποτελέσματα του 4ου γύρου

Τετάρτη (25/9)

Εθνικός – Άρης 0-1 (31′ Νταρίντα)

Απόλλων Κρύας Βρύσης – Βόλος 0-3 (9′ και 40′ Κόσζτα, 42′ Δόσης)

Αιγάλεω – Καμπανιακός 3-2 (9′ Τσούκαλος, 48′ Βάρκας, 80′ Νίκολι – 57′ Έππας, 90’+1 Παπακωνσταντίνου)

ΠΑΣ Γιάννινα – Παναχαϊκή 0-2 (35′ και 64′ Ντε Τομάς)

ΑΕΛ – Πανσερραϊκός (19:00)

* Δεν έχει ξεκαθαρίσει ακόμη η τύχη του ζευγαριού Αιγέας Πλωμαρίου/Απόλλων Ευπαλίου. Ο νικητής παίζει με την Καβάλα και τους περιμένει ο Αστέρας Τρίπολης.