25/09/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Τετάρτη 25 Σεπτεμβρίου 2024 - 18:58

Πέρασε με ανατροπή ο Ατρόμητος

Στην επόμενη φάση του Κυπέλλου οι Περιστεριώτες μετά τη νίκη τους με 2-1 απέναντι στον Λεβαδειακό

Το έφερε τούμπα ο Μπάκου και η πρόκριση πήγε στο Περιστέρι! Ο Ατρόμητος απέκλεισε τον Λεβαδειακό στην 4η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας νικώντας τον με 2-1 το απόγεμα της Τετάρτης (25/9).

Καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο οι Βοωτοί, αλλά όταν οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γκάζι, όλα τελείωσαν. Το 1-0 μετατράπηκε σε 1-2, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Πολύ ανοιχτό ήταν από νωρίς το παιχνίδι. Στα πρώτα δευτερόλεπτα ο Γιαννιώτας απείλησε και ο Κοσέλεφ απέκρουσε, ενώ στο 5' είχε μία καλή στιγμή ο Βρακάς για τους φιλοξενούμενους. Λίγο μετά απείλησε και ο Μανσούρ.

Στο 12' ο Τσοκάι εκτέλεσε κόρνερ με πάσα, ο Κωστή έστρωσε στον Γιαννιώτα και εκείνος με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ. Στο 25' θα μπορούσε να έχει γίνει και το 2-0 με τον Ζίνι να έχει δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασε στροφές ο Ατρόμητος. Έδειξε τις προθέσεις του νωρίς με τον Μίχορλ και στο 71' είχε μία καλή ευκαιρία με τον Μπάκου. Τρία λεπτά μετά ο Μπάλτσι έχασε σημαντική ευκαιρία με τον Τσιγγάρα να διώχνει την τελευταία στιγμή.

Ακολούθησε ο μονόλογος του Μπάκου. Στο 77' ισοφάρισε μετά την πάσα του Γιουμπιτάνα, ενώ στο 79' ο ίδιος παίκτης με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Νίκος Παπαδόπουλος): Γκαραβέλης, Μορέιρα (46' Τσάπρας), Λιάγκας, Κάτρης, Κωστή, Λαμαράνα (85' Πλέγας), Τσόκαϊ, Κάσσος, Γιαννιώτας, Ζίνι (71' Ρόμο), Όζμπολτ (63' Μπάλτσι).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Πάμπλο Γκαρσία): Κοσέλεφ, Τσακμάκης, Σταυρόπουλος, Μανσούρ (46' Κίνι), Αθανασίου, Γκονθάλεθ, Καραμάνης (46' Τσιγγάρας), Καλοσκάμης (46' Μπάκου), Μίχορλ (61' Ουάρντα), Βρακάς (61' Γιουμπιτάνα), Φαν Βέερτ.