25/09/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Τετάρτη 25 Σεπτεμβρίου 2024 - 21:14

Απέκλεισε τον Παναιτωλικό ο ΟΦΗ, λαχτάρησε η Καλλιθέα

Οι Κρητικοί με δύο γκολ του Νους επιβλήθηκαν 2-1 των Αγρινιωτών * Στα πέναλτι πέρασε τον Διαγόρα η ομάδα του Μάσιμο Ντονάτι

Έπαιξαν και οι δύο με τη φωτιά, αλλά τα κατάφεραν. Ο ΟΦΗ βρέθηκε να χάνει 0-1 και το γύρισε σε 2-1 απέναντι στον Παναιτωλικό, ενώ η Καλλιθέα απέκλεισε τον Διαγόρα στα πέναλτι με 4-3 μετά το 0-0 της κανονικής διάρκειας και της παράτασης.

Έτσι οι δυο τους συνεχίζουν στην 5η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας μετά τα αποτελέσματα της Τετάρτης (25/9). Απογοητευτική η εικόνα της ομάδας του Μάσιμο Ντονάτι στη Ρόδο. Ούτε ο ΟΦΗ ήταν καλός για περισσότερο από ένα ημίχρονο, αλλά εκείνος είχε αντίπαλο ομάδα της Σούπερ Λίγκας 1.

Ο Παναιτωλικός μπήκε καλύτερα στο Ηράκλειο, βρήκε γκολ στο 18' με τον Μάιντεβατς και με εξαίρεση μία φάση του Μπρεσάν, δεν ανησύχησε στο πρώτο μέρος.

Παρά τις αλλαγές του Τραϊανού Δέλλα στο ημίχρονο, οι Αγρινιώτες απείλησαν πρώτοι και στο δεύτερο με τον Ρόα στο 54'. Ωστόσο, δεν έγινε εκεί το 0-2 και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Νους ισοφάρισε. Ο Αργεντινός άλλαξε την εικόνα της ομάδας του με την είσοδό του και στο 71' με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Στη Ρόδο το θέαμα ήταν απογοητευτικό, η Καλλιθέα αγκομαχούσε να δημιουργήσει ευκαιρίες στον καλά στημένο Διαγόρα και όσοι είδαν την αναμέτρηση, ταλαιπωρήθηκαν.

Γκολ δεν μπήκε ούτε στην κανονική διάρκεια ούτε στην παράταση με αποτέλεσμα να λύσουν τις διαφορές τους στα πέναλτι οι δύο ομάδες. Δύο έπιασε ο Γκέλιος, ένα ο Τσιλιγγίρης με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να προκριθούν.

Κύπελλο Ελλάδας – Τα αποτελέσματα του 4ου γύρου

Τετάρτη (25/9)

Εθνικός – Άρης 0-1 (31′ Νταρίντα)

Απόλλων Κρύας Βρύσης – Βόλος 0-3 (9′ και 40′ Κόσζτα, 42′ Δόσης)

Αιγάλεω – Καμπανιακός 3-2 (9′ Τσούκαλος, 48′ Βάρκας, 80′ Νίκολι – 57′ Έππας, 90’+1 Παπακωνσταντίνου)

ΠΑΣ Γιάννινα – Παναχαϊκή 0-2 (35′ και 64′ Ντε Τομάς)

Λεβαδειακός – Ατρόμητος 1-2 (12' Γιαννιώτας - 77' και 79' Μπάκου)

Διαγόρας – Καλλιθέα 0-0 (3-4 πέν.)

ΟΦΗ – Παναιτωλικός 2-1 (59' και 71' Νους - 18' Μάιντεβατς)

Πέμπτη (26/9)

Κηφισιά – Λαμία (15:00)

Ζάκυνθος – Παναργειακός (15:00)

Νέα Ιωνία – Πανιώνιος (16:00)

ΑΕΛ – Πανσερραϊκός (19:00)

* Δεν έχει ξεκαθαρίσει ακόμη η τύχη του ζευγαριού Αιγέας Πλωμαρίου/Απόλλων Ευπαλίου. Ο νικητής παίζει με την Καβάλα και τους περιμένει ο Αστέρας Τρίπολης.