27/09/2024
Europa League | Τετάρτη 25 Σεπτεμβρίου 2024 - 23:55

Μπορούσε κάτι καλύτερο ο ΠΑΟΚ

Έχασε σημαντικές ευκαιρίες, είχε κενά στην άμυνα και η Γαλατασαράι τον τιμώρησε νικώντας τον με 3-1

Το πάλεψε, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό... Το έργο του ήταν εξ αρχής πολύ δύσκολο και στην πρεμιέρα της League Phase του Γιουρόπα Λιγκ ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα με 3-1 από τη Γαλατασαράι στην Κωνσταντινούπολη το βράδυ της Τετάρτης (25/9).

Οι «ασπρόμαυροι» σπατάλησαν σημαντικές ευκαιρίες με βασικό πρωταγωνιστή τον Κωνσταντέλια, είχαν πολλά προβλήματα ανασταλτικά με τον Ότο να μην πατάει καλά και στο φινάλε όλα αυτά κόστισαν.

Οι Τούρκοι έχουν τρομερή ποιότητα και έδειξαν πως δεν αστειεύονται. Εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη της ελληνικής ομάδας και έφτασαν έτσι στο τρίποντο.

Ο ΠΑΟΚ έδειξε από νωρίς τι ήθελε να κάνει. Ο στόχος ήταν να βγαίνει γρήγορα στην κόντρα. Το έκανε για πρώτη φορά στο 7' με τη φάση του Ζίβκοβιτς που σύμφωνα με τον επόπτη ξεκίνησε από οφσάιντ του Κωνσταντέλια.

Έβγαλαν και άλλες αντεπιθέσεις οι φιλοξενούμενοι απέναντι στη Γαλατασαράι, η οποία έφτανε επίσης σε τελικές. Ωστόσο, ο Κοτάρσκι ήταν σε καλή μέρα και πραγματοποίησε μεγάλες επεμβάσεις όπως αυτή στο 26' στον Όσιμεν μετά το λάθος του Ότο.

Προς το φινάλε του ημιχρόνου χάθηκαν μεγάλες ευκαιρίες. Πρώτα οι Τούρκοι με τον Αγκούν να μη βρίσκει στόχο στο 42' και δύο λεπτά μετά τον Όσιμεν να αστοχεί επίσης. Στο επόμενο λεπτό ο Κωνσταντέλιας έφυγε μόνος του στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, αλλά ο Γκιουνάι απέκρουσε το πλασέ του.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Γαλατασαράι άνοιξε το σκορ. Ο Όσιμεν πήρε την κεφαλιά στο 48', η μπάλα πέρασε ανάμεσα από τα πόδια του Μπάμπα, χτύπησε σε αυτά και κατέληξε στα δίχτυα.

Αναμενόμενο ήταν να πιέσουν και άλλο οι Τούρκοι. Στο 60' ο Κοτάρσκι πρόλαβε την τελευταία στιγμή προ του Όσιμεν και επτά λεπτά αργότερα ο Κωνσταντέλιας ισοφάρισε από κοντά με εξουδετερωμένο τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Ωστόσο, η χαρά δεν κράτησε πολύ για τους πρωταθλητές Ελλάδας, αφού στο 75' ο Αγκούν έκανε με σουτ εντός περιοχής το 2-1 σε φάση διαρκείας. Πολύ κακή συνολικά η αντίδραση του ΠΑΟΚ σε αυτή τη φάση. Προς το τέλος έγινε προσπάθεια για την ισοφάριση, αλλά δίχως επιτυχία, ενώ στο 90'+5 ο Ικάρντι με ωραίο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ (Οκάν Μπουρούκ): Γκιουβέντς, Αϊχάν (84’ Γέλερ), Σάντσες, Μπαρνακτσί, Τζέικομπς, Τορέιρα, Σάρα, Γιλμάζ (88’ Μπατσουαγί), Μέρτενς (78’ Ντεμιρμπάι), Ακγκούν (88’ Κουτλού), Οσιμέν (78’ Ικάρντι).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Όττο, Κεντζιόρα, Κόλεϊ, Μπάμπα, Καμαρά (81’ Μπακαγιόκο), Οζντόεφ (77’ Σβαμπ), Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας (77’ Ντεσπόντοφ), Τάισον, Τσάλοφ (70’ Τισουντάλι).