27/09/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Πέμπτη 26 Σεπτεμβρίου 2024 - 20:58

Πέρασε από τη Λάρισα ο Πανσερραϊκός

Με γκολ του Μπετανκόρ τα «λιοντάρια» νίκησαν 1-0 την ΑΕΛ και προκρίθηκαν στην επόμενη φάση του Κυπέλλου

Η πρώτη νίκη στη σεζόν είναι γεγονός... Δυσκολεύτηκε αρκετά ο Πανσερραϊκός το βράδυ της Πέμπτης (26/9) απέναντι στην ΑΕΛ, αλλά τη νίκησε με 1-0 και εξασφάλισε έτσι την πρόκριση για τον πέμπτο γύρο του Κυπέλλου.

Δίχως να εντυπωσιάσουν οι Σερραίοι βρήκαν ένα γκολ με τον Μπετανκόρ και κατάφεραν να το κρατήσουν έως το φινάλε. Δέχτηκαν πίεση κατά διαστήματα και ειδικά από το 80' και μετά, όταν έπαιζαν με δέκα λόγω αποβολής του Πεταυράκη.

Η ΑΕΛ είχε καλή εικόνα, το σκορ την αδικεί και έδειξε πως δεν έχει να ζηλέψει σε κάτι από τις ομάδες της Σούπερ Λίγκας 1 που παλεύουν για την παραμονή τους. Και ας υπάρχει απόσταση μίας κατηγορίας.

Ξεκίνημα με γκολ για τον Πανσερραϊκό, αφού μόλις στο 8' ο Μπετανκόρ με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Αυτό το γκολ έδωσε τη δυνατότητα στους Σερραίους να γυρίσουν λίγο πιο πίσω και να περιμένουν.

Η ΑΕΛ είχε μία φάση στο 27' με τον Παπαγεωργίου, μία άστοχη τελική στο 34' με τον Παναγιωτίδη και την καλή στιγμή με τον Κρητικό στο 42'. Ωστόσο, κάτι της έλειπε στην τελική επιλογή.

Στο δεύτερο ημίχρονο για μεγάλο χρονικό διάστημα δεν γινόταν τίποτα. Με το γυριστό του Φατάι έσπασε η μονοτονία στο 69' και εννέα λεπτά μετά απείλησε ο Στίνα.

Η φωτιά άναψε στο 80', όταν αποβλήθηκε ο Πεταυράκης. Οι γηπεδούχοι πίεσαν ασφυκτικά στη συνέχεια, αλλά ο Πανσερραϊκός αμύνθηκε ηρωικά και κατάφερε να φύγει αλώβητος από τη Λάρισα.

ΑΕΛ (Αλέκος Βοσνιάδης): Σουλούκος, Στάμου, Ηλιάδης, Κοσόνου, Τριμμάτης, Γιαξής, Παναγιωτίδης (76΄Σγουρός), Ακόστα (54΄Μούργος) Παπαγεωργίου (62΄Στίνα), Κ. Μωραΐτης (62΄Φατάι), Κρητικός (76΄Παπαδόπουλος).

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Χουάν Φεράντο): Κατσίκας, Καρασαλίδης, Μπέργκστρομ, Δεληγιαννίδης (76΄Βαγκέ), Πεταυράκης, Λιάσος, Στάικος (63΄Ζελέν), Τομάς( 57΄Χατζηστραβός), Ντέλετιτς, Σαλαζάρ (57΄Τέρζιτς), Μπετανκόρ (76΄Γίγκιτς).