27/09/2024
Europa League | Πέμπτη 26 Σεπτεμβρίου 2024 - 23:56

Πλήρωσε τις αδυναμίες του ο Ολυμπιακός

Ευάλωτοι αμυντικά οι Πειραιώτες, ηττήθηκαν με 2-0 από τη Λιόν * Είχαν χαμένες ευκαιρίες για να πάρουν κάτι καλύτερο * Εξαιρετικός ο Τζολάκης

Το πάλεψε αρκετά, είχε μεγάλες ευκαιρίες και τελικά έπεσε μαχόμενος... Εάν ήταν πιο αποτελεσματικός ο Ολυμπιακός το βράδυ της Πέμπτης (26/9) θα έπαιρνε κάτι στη Γαλλία στην πρεμιέρα της League Phase του Γιουρόπα Λιγκ.

Ωστόσο, σε αυτό το επίπεδο δεν επιτρέπεται να πετάς έτσι τις μεγάλες ευκαιρίες. Αυτό έκαναν οι Πειραιώτες με αποτέλεσμα να χάσουν με 2-0 από τη Λιόν.

Δεν βγήκε στον Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ η αλλαγή σχηματισμού. Με αυτή την τριάδα στην άμυνα η ομάδα του ήταν ευάλωτη στα πλάγια και κυρίως από την πλευρά του αρνητικού για ένα ακόμη ματς Ορτέγκα. Πολύ καλός ο Ροντινέι, εξαιρετικός ο Τζολάκης.

Να αιφνιδιάσει τον Ολυμπιακό προσπάθησε στα πρώτα λεπτά η Λιόν. Είχε φάσεις με τους Λακαζέτ και Τσερκί, αλλά δίχως να βρει εστία. Στο 20' η κατοχή μπάλας ήταν στο 70-30% υπέρ των γηπεδούχων, οι οποίοι συνέχισαν σε αυτό τον ρυθμό.

Στο 26' ο Τζολάκης πραγματοποίησε μεγάλη επέμβαση σε σουτ του Τολισό, αλλά έξι λεπτά αργότερα οι Πειραιώτες απάντησαν. Ο Ροντινέι έκανε πολύ ωραίο σουτ εκτός περιοχής και ο Περί απέκρουσε με δυσκολία. Τελικά το ημίχρονο έκλεισε χωρίς γκολ.

Με την έναρξη του δευτέρου η Λιόν είχε δοκάρι με τον Λακαζέτ στο 48'. Δύο λεπτά αργότερα άγγιξε το γκολ και ο Ολυμπιακός, αλλά του το στέρησε ξανά ο Περί στην προσπάθεια του Γιάρεμτσουκ από κοντά. Η μπάλα βρήκε και στον Ελ Κααμπί.

Οι Γάλλοι είχαν θέματα πίσω και οι «ερυθρόλευκοι» λίγο έλειψε να τα εκμεταλλευτούν. Στο 60' ο Ροντινέι έβγαλε εξαιρετική σέντρα και ο Ελ Κααμπί για λίγο δεν πρόλαβε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Αυτή ήταν η φάση που θα άλλαζε τον αγώνα, αφού στη συνέχεια η Λιόν πάτησε γκάζι. Στο 64' ο Τζολάκης είπε «όχι» στον Τολισό, αλλά ένα λεπτό μετά ο Τσερκί έκανε το 1-0. Στο 71' έγινε και το 2-0 από τον Μπενράχμα και εκεί όλα τελείωσαν.

Ακριβώς πριν ο Κωστούλας με ψαλιδάκι πήγε να βάλει ένα απίστευτο γκολ. Στη συνέχεια ήταν δύσκολο να γίνει κάτι με αποτέλεσμα τα τελευταία λεπτά να μην έχουν κανένα ενδιαφέρον. Στο 88' ακυρώθηκε για οφσάιντ του Γουίλιαν αυτογκόλ του Τσαλέτα-Τσαρ.

ΛΙΟΝ (Πιέρ Σαζ): Πέρι, Ταλιαφίκο, Τσαλέτα-Τσαρ, Μάτα, Μέιτλαντ-Νάις, Σερκί (67' Μπενραχμά), Μάτιτς (67' Τέσμαν), Τολισό, Νουαμά (81' Ντιαβαρά), Λακαζέτ (75' Μικαουτάτζε), Φοφανά (67' Ζάχα).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ / 3-5-2): Τζολάκης, Πιρόλα (68' Στάμενιτς), Κάρμο, Ρέτσος (83' Ντόη), Ορτέγκα, Έσε, Γκαρθία (68' Γουίλιαν), Τσικίνιο (83' Βέλντε), Ροντινέι, Ελ Κααμπί, Γιάρεμτσουκ (60' Κωστούλας).