Πρωτάθλημα | Κυριακή 29 Σεπτεμβρίου 2024 - 22:27

Του έκλεισε το σπίτι με γκολάρα του Μανού!

Μεγάλη νίκη για τον Άρη στην Τούμπα (0-1) απέναντι στον ΠΑΟΚ

Στην Τούμπα δεν χάνει! Ο Άκης Μάντζιος έχει βρει το κουμπί του Ραζβάν Λουτσέσκου και για ένα ακόμη παιχνίδι στο συγκεκριμένο γήπεδο ο Άρης στάθηκε όρθιος και με το παραπάνω.

Με μία γκολάρα του Μανού Γκαρθία οι «κίτρινοι» επικράτησαν 1-0 του ΠΑΟΚ το βράδυ της Κυριακής (29/9) στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1.

Καλά διάβασαν το ματς οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι είχαν και την τύχη με το μέρος τους. Δύο τα δοκάρια του ΠΑΟΚ, ο οποίος είχε και άλλες σημαντικές ευκαιρίες.

Το παιχνίδι ξεκίνησε όπως τα περισσότερα ντέρμπι. Νευρικότητα, πολλά λάθη, αρκετές μονομαχίες και τίποτα περισσότερο. ΠΑΟΚ και Άρης δεν μπορούσαν καν να φτάσουν σε τελικές για σημαντικό χρονικό διάστημα.

Ένα απευθείας φάουλ του Μόντσου ήταν ό,τι καλύτερο είδαμε στο πρώτο 25λεπτο. Ωστόσο, στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι. Δοκάρι είχε ο Τισουντάλι από γύρισμα του Τάισον στο 28', ενώ τέσσερα λεπτά μετά ο Βέλεθ σταμάτησε την πάσα του Κωνσταντέλια πριν βγει μόνος του ο Τισουντάλι.

Με εξαίρεση ένα σουτ του Ντιαντί λίγο αργότερα ο μονόλογος των «ασπρόμαυρων» συνεχίστηκε. Στο 38' ο Κωνσταντέλιας για λίγο δεν βρήκε στόχο, ενώ ο ίδιος παίκτης με νέο διαγώνιο σουτ στο 45'+2 και πάλι δεν σκόραρε.

Μετά την ανάπαυλα ο Άρης συνήλθε, πήρε μέτρα στο γήπεδο και στο 57' έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Μορόν και τον Κοτάρσκι να αποκρούει την ύστατη στιγμή. Έξι λεπτά αργότερα έγινε το 0-1. Ο Μανού Γκαρθία με ατομική προσπάθεια πέτυχε ένα τρομερό γκολ από πλάγια εντός περιοχής.

Από εκεί και πέρα, ο ΠΑΟΚ βγήκε μπροστά και ο Άρης τον περίμενε. Παρά την πίεσή τους οι γηπεδούχοι δεν είχαν μεγάλες ευκαιρίες μέχρι το 84' και το δοκάρι του Μπάμπα από το ένα μέτρο! Έως το φινάλε δεν άλλαξε κάτι με αποτέλεσμα το 0-1 να παραμείνει.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Ότο, Κεντζιόρα, Μιχαηλίδης, Μπάμπα, Σβαμπ (68’ Καμαρά), Μπακαγιόκο (76’ Οζντόεφ), Κωνσταντέλιας, Ζίβκοβιτς, Τάισον (76’ Ντεσπόντοφ), Τισουντάλι (68’ Τσάλοφ).

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Φρίντεκ, Μοντόγια, Μπράμπετς, Βέλεθ (45’+1’ Ρόουζ), Σιφουέντες, Μόντσου, Σίστο (74’ Σαβέριο), Μάνου Γκαρθία (81’ Νταρίντα), Ντιαντί (74’ Σουλεϊμάνοφ), Μορόν (81’ Σαμόρα).