02/10/2024
Πρωτάθλημα | Δευτέρα 30 Σεπτεμβρίου 2024 - 22:10

Έχει σφυγμό ο Πανσερραϊκός

Τα «λιοντάρια» επιβλήθηκαν με 2-1 της Λαμίας και πανηγύρισαν έτσι το πρώτο τους τρίποντο στο πρωτάθλημα

Κάποια στιγμή θα ερχόταν και το τρίποντο... Το βράδυ της Δευτέρας (30/9) ο Πανσερραϊκός πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στη φετινή Σούπερ Λίγκα 1.

Στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής οι Σερραίοι επικράτησαν με 2-1 της Λαμίας στο «Αθανάσιος Διάκος» και πήραν μεγάλη ανάσα πιάνοντας στη βαθμολογία Λεβαδειακό και Βόλο στους τέσσερις.

Έναν βαθμό περισσότερο έχει η Λαμία, η οποία δεν πάει καλά το τελευταίο χρονικό διάστημα. Απόρροια αυτού να υπάρχει προβληματισμός. Πολλές οι διαμαρτυρίες και των δύο ομάδων για τη διαιτησία.

Η αρχή έγινε στο 9' με ένα ανύπαρκτο επιθετικό φάουλ σε βάρος της Λαμίας, η οποία είχε τις προϋποθέσεις για να σκοράρει σε αυτή τη φάση. Τέσσερα λεπτά αργότερα ακυρώθηκε γκολ του Μπετανκόρ με τις γραμμές του VAR να τον δείχνουν για χιλιοστά πιο μπροστά. Ανακοινώσεις βγήκαν και από τις δύο ΠΑΕ γι' αυτές τις φάσεις.

Στο 23' αποβλήθηκε σωστά ο Βλαχομήτρος για αντιαθλητικό μαρκάρισμα και στο 36' έγινε το 0-1 με γκολάρα του Δεληγιαννίδη. Αυτή ήταν και η μοναδική πραγματικά καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο αποκαταστάθηκε η αριθμητική ισορροπία με τον Περούτσι να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη στο 58'. Ωστόσο, η Λαμία δεν κατάφερε να το εκμεταλλευτεί, αφού στο 63' ο Μπετανκόρ έκανε το 0-2 από σέντρα του Φαρές.

Η Λαμία μπήκε και πάλι στο ματς με το τυχερό γκολ του Ρινγκ στο 67' και προσπάθησε στη συνέχεια να φτάσει στην ισοφάριση. Ωστόσο, έκανε άναρχες επιθέσεις, δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά και το 1-2 έμεινε έως το τέλος.

ΛΑΜΙΑ (Μαρίνος Σατσιας): Κόστιτς, Αντράντε, Κορνέζος, Γιαννούτσος (65’ Δοϊρανλής), Ραντόνια (84’ Σιμόνι), Μέκιτς (65’ Γκουίντο), Νούνιες (84’ Σαραμαντάς), Ρινγκ, Φουρτάδο, Ενρίκες (65’ Μπίκοβ), Βλαχομήτρος.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Χουάν Φεράντο): Γκουγκεσασβίλι, Χαντάκιας, Μπέργκστρομ (60’ Καρασαλίδης), Ντάβιντσον, Δεληγιαννίδης, Στάικος (46’ Λιάσος), Χατζηστραβός (60’ Ζελέν), Περούτσι, Φαρές,Τομάς (75’ Ντέλετις), Μπετανκόρ.