05/10/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Τετάρτη 2 Οκτωβρίου 2024 - 21:15

Πέρασε δύσκολα η Καβάλα και υποδέχεται τον Αστέρα Τρίπολης

Ζόρικη πρόκριση για τους «Αργοναύτες» στη Λέσβο, που υπέταξαν στην παράταση 1-2 τον Αιγέα Πλωμαρίου!

Μία εκκρεμότητα λιγότερη πλέον σε ματς θρίλερ. Λίγο έλειψε να γίνει μεγάλη έκπληξη στο Κύπελλο Ελλάδας, στο εξ αναβολής ματς Αιγέα Πλωμαρίου - Καβάλα, που διεξήχθη στη Λέσβο την Τετάρτη (2/10/2024), καθώς οι φιλοξενούμενοι τα… χρειάστηκαν αν και ομάδα SL2 απέναντι στη νεοφώτιστη ομάδα της Γ’ Εθνικής.

Οι «Αγροναύτες» χρειάστηκε να πάνε στην παράταση για να επικρατήσουν με 1-2 και να πάρουν την πρόκριση στην 4η φάση, όπου θα υποδεχθούν τον Αστέρα Τρίπολης (στις 9/10). Μάλιστα, το νικητήριο γκολ της Καβάλας ήρθε δύο λεπτά πριν το ματς καταλήξει στα πέναλτι!

Για την ιστορία η Καβάλα άνοιξε το σκορ στο 53' με τον Κασέμι, αλλά στο 59' οι Μυτιληνιοί ισοφάρισαν με τον Χρυσάφη για να λήξη στο 1-1 ο αγώνας στην κανονική του διάρκεια και εν τέλει να δώσει τη λύτρωση για τους φιλοξενούμενους ο Μάντιτς στο 118’!