05/10/2024
Europa League | Παρασκευή 4 Οκτωβρίου 2024 - 00:13

Ήττα-σοκ για τον ΠΑΟΚ!

Οι «ασπρόμαυροι» έχασαν 0-1 από τη Στεάουα, ενώ έπαιζαν με παίκτη παραπάνω από το 55'

Γκέλα από τις λίγες... Με τη Γαλατάσαραϊ οι δικαιολογίες ήταν πολλές. Ανώτερος αντίπαλος, στάθηκε κάπου και άτυχος όσο και εάν το πάλεψε και τελικά έχασε με 3-1.

Για το βράδυ της Πέμπτης (3/10) άλλοθι δεν υπάρχει. Ο ΠΑΟΚ παρουσιάστηκε κατώτερος των προσδοκιών και γνώρισε την ήττα με 0-1 στην Τούμπα από τη Στεάουα στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της League Phase του Γιουρόπα Λιγκ.

Δύσκολο πλέον το έργο των «ασπρόμαυρων». Υπάρχουν φυσικά έξι αγώνες, αλλά σε αυτούς θα πρέπει να βγάλουν αντίδραση και να κάνουν υπερβάσεις. Γιατί αλλιώς κινδυνεύουν με αποκλεισμό.

Δυνατά επιχείρησε να μπει στο παιχνίδι ο ΠΑΟΚ και άγγιξε το γκολ μόλις στο 9' με τη μεγάλη ευκαιρία του Μπάμπα. Απείλησε ξανά πέντε λεπτά αργότερα και στο 28' ο Ντεσπόντοφ από δύσκολη γωνία έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και άουτ.

Οι Ρουμάνοι το μόνο που έκαναν ήταν να παίζουν άμυνα. Άντεχαν στην πίεση και γλίτωσαν το γκολ και στο 39', όταν ο Τάισον βρέθηκε απέναντι στον Ταρναβάνου και εκείνος απάντησε.

Τρία λεπτά μετά ο ΠΑΟΚ πέταξε άλλη μία καλή στιγμή και από το πουθενά βρέθηκε πίσω στο σκορ. Στην πρώτη της ευκαιρία η Στεάουα βρήκε δίχτυα στο 45' +8. Σκόρερ ο Μπιρλιγκέα προ κενής εστίας σε μία φάση που όλα άρχισαν από το σοβαρό λάθος του Μιχαηλίδη.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ πίεσε και όλα έγιναν θεωρητικά πιο εύκολα στο 55', όταν ο Ολάρου είδε τη δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε. Αυτό δεν άλλαξε την προσέγγιση των φιλοξενούμενων που συνέχισαν να αμύνονται.

Ο ΠΑΟΚ μπλόκαρε απέναντι σε αυτό το τείχος, δεν είχε εμπνεύσεις για να το διασπάσει και δεν έφτασε σε πολλές ευκαιρίες παρά τις 27 τελικές προσπάθειες. Στο 90'+7 ο Μιχαηλίδης έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και έτσι οι «ασπρόμαυροι» δεν πήραν ούτε τον βαθμό.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε (70’ Ζίβκοβιτς), Κεντζιόρα, Μιχαηλίδης, Μπάμπα, Καμαρά (70’ Μπακαγιόκο), Οζντόεφ (73’ Σβαμπ), Ντεσπόντοφ (83’ Σορετίρε), Κωνσταντέλιας, Τάισον, Τσάλοφ (70’ Τισουντάλι).

ΣΤΕΑΟΥΑ (Ηλίας Χαραλάμπους): Ταρνοβάνου, Κρέτου, Ντάουα, Μ. Ποπέσκου, Ραντούνοβιτς, Σουτ, Λιξάντρου (45’+6 Εντζούμα), Μπαλουτά (46’ Μικουλέσκου), Ολάρου, Τανάσε (64’ Οκτ. Ποπέσκου), Μπιρλιγκέα (78’ Αλχασάν).