06/10/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 5 Οκτωβρίου 2024 - 21:59

Σούπερ Μορόν και ο Άρης στην κορυφή

Άνετη βραδιά για την ομάδα του Άκη Μάντζιου, η οποία λύγισε με 2-0 τη Λαμία

Από νίκη σε νίκη πηγαίνει! Με τον Μορόν να έχει κέφια ο Άρης μπορεί να καταφέρει πολλά πράγματα και ειδικά απέναντι σε προβληματικούς αντιπάλους.

Σε αυτή την κατηγορία εντάσσεται η Λαμία, η οποία έχασε με κάτω τα χέρια 2-0 στο «Κλεάνθης Βικελίδης» το βράδυ του Σαββάτου στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1.

Μπορούσαν και περισσότερα γκολ οι Θεσσαλονικείς, οι οποίοι είχαν την υπεροχή σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Δις σκόρερ ο κεφάτος Μορόν. Απογοητευτικοί οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο παιχνίδι μετά την επιστροφή του Λεωνίδα Βόκολου.

Γκολ με το καλημέρα πέτυχε ο Άρης και έκανε έτσι πιο εύκολη τη ζωή του. Μόλις στο 4' ο Μορόν άνοιξε το σκορ από την εκτέλεση φάουλ του Μόντσου. Τρία λεπτά μετά άγγιξε το γκολ και ο Ντιαντί με τον Κόστιτς να αποκρούει το πλασέ του.

Η Λαμία είχε δύο φάσεις με τον Γκουίντο δίχως να καταφέρει κάτι το ιδιαίτερο και στο 31' ο Σιφουέντες έψαξε ένα γκολ παρόμοιο με αυτό που είχε βάλει στον Πανσερραϊκό. Δεν σκόραρε εκείνος, αλλά το έκανε στο 43' ξανά ο Μορόν διαμορφώνοντας το τελικό 2-0 από την ασίστ του Αφρικανού.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης πήγε περισσότερο να διαχειριστεί το υπέρ του προβάδισμα. Δεν ρίσκαρε και έψαχνε τις στιγμές του. Στο 75' σκόραρε με τον Μορόν, αλλά το γκολ δεν μέτρησε για οφσάιντ στην φάσης του Σουλεϊμάνοφ.

Ο τελευταίος στο 82' δεν κατάφερε να κάνει κάτι από την ωραία πάσα του Νταρίντα και προς το τέλος μπήκε στο παιχνίδι και ο Κουάισον. Ο Άκης Μάντζιος του έδωσε τα πρώτα λεπτά συμμετοχής για να τον βάλει στο κλίμα σταδιακά.

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Μοντόγια, Χουάνκαρ (87’ Φαμπιάνο), Μπράμπετς, Ρόουζ, Μόντσου, Σιφουέντες (72’ Νταρίντα), Ντιαντί (72’ Φετφατζίδης), Μάνου Γκαρθία, Σίστο (63’ Σουλεϊμάνοφ), Μορόν (87’ Κουάισον).

ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Κόστιτς, Γιαννούτσος, Κορνέζος, Αντράντε, Σαραμαντάς (46’ Μέκιτς), Ραντόνια (80’ Ντεντάκης), Νούνιες, Δοϊρανλής (66’ Ενρίκεζ), Μπίκοβ (80’ Αθανασακόπουλος), Ρινγκ, Γκούιντο.