07/10/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 6 Οκτωβρίου 2024 - 19:10

Μεγάλα διπλά για ΟΦΗ και Αστέρα Τρίπολης

Με 3-2 πέρασαν από τις Σέρρες οι Κρητικοί, με 3-1 από τη Λεωφόρο οι Αρκάδες κόντρα στην Καλλιθέα

Δεν είναι για να κοιτούν χαμηλά! Αυτό έδειξαν ΟΦΗ και Αστέρας Τρίπολης, οι οποίοι πανηγύρισαν μεγάλες νίκες στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1 το απόγευμα της Κυριακής (6/10).

Οι Κρητικοί επιβλήθηκαν με 3-2 του Πανσερραϊκού σε ένα πολύ ανοιχτό παιχνίδι, ενώ οι Αρκάδες επικράτησαν με 3-1 της Καλλιθέας όντας ξεκάθαρα καλύτεροι σε όλη την αναμέτρηση.

Στις Σέρρες ο ΟΦΗ μπήκε πολύ δυνατά. Άνοιξε το σκορ μόλις στο 8' με κεφαλιά του αμαρκάριστου Μπρεσάν. Στάικος και Φαρές επιχείρησαν να απαντήσουν στα επόμενα λεπτά. Όχι μόνο δεν το κατάφεραν, αλλά στο 26' ο Νους έκανε και το 0-2. Σε μεγάλη μέρα ο Αργεντινός, δημιουργούσε διαρκώς προβλήματα στους αντιπάλους του.

Στα σχοινιά βρέθηκε ο Πανσερραϊκός, αλλά έβγαλε αντίδραση. Στο 28' ο Μπετανκόρ από κοντά μείωσε και αυτό το γκολ έδωσε ψυχολογία στους γηπεδούχους. Εκείνοι κυριάρχησαν πλήρως και έφτασαν στο 2-2 με τον Φαρές στο 45'.

Μετά την ανάπαυλα οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι. Είχαν δοκάρι με τον Νους στο 65' και ένα δεκάλεπτο νωρίτερα μία απίστευτη ευκαιρία με τον Σενγκέλια μετά το τρομερό λάθος του Γκουγκεσασβίλι.

Στο 71' ο Γεωργιανός απέκρουσε τετ α τετ του Νους και αμέσως πριν υπήρχαν έντονες φωνές από τους γηπεδούχους για χέρι του Μπρεσάν. Δεν έδωσε εκεί πέναλτι ο ρέφερι, έδωσε στο κάκιστο μαρκάρισμα του Ουαγκέ στον Νους στο 88'. Εκτελώντας το ένα λεπτό μετά ο Φούντας διαμόρφωσε το τελικό 2-3. Στις καθυστερήσεις ο Αποστολάκης έσωσε πάνω στη γραμμή την κεφαλιά του Φαρές.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Χουάν Φεράντο): Γκουγκεσασβίλι, Δεληγιαννίδης (90′ Χατζηστραβός), Μπέργκστρομ (81′ Καρασαλίδης), Ντάβιντσον, Φαρές, Σταϊκός, Λιάσος (63′ Ζελέν), Χαντάκιας (64′ Ουαγκέ), Τέρζιτς (46′ Ντέλετιτς), Τόμας, Μπετανκόρ.

ΟΦΗ (Τραϊανός Δέλλας): Χριστογεώργος, Μαρινάκης, Χατζηθεοδωρίδης, Μπρεσσάν, Λαμπρόπουλος, Καραχάλιος (73′ Αποστολάκης), Μπαΐνοβιτς, Μπάκιτς (78′ Φούντας), Νους, Σενγκέλια (90′ Σίλβα), Σαλσίδο.

Στη Λεωφόρο ο Αστέρας κυριάρχησε. Χτυπούσε από νωρίς στην κόντρα. Βρήκε χώρους και έκανε τη ζημιά στο 19' με τον Μπαρτόλο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα μετά την ωραία μπαλιά του Καστάνιο.

Η Καλλιθέα τα έχασε και δεχόταν τη μία ευκαιρία μετά την άλλη. Στο 21' ο Κρεσπί άγγιξε το 0-2, στο 25' ο Μπαρτόλο είχε μία ευκαιρία, ενώ οι δύο τους πρωταγωνίστησαν και στις επόμενες καλές στιγμές της ομάδας τους.

Ενδιάμεσα είχε αποβληθεί ο Μουτίνιο. Συγκεκριμένα αντίκρισε την κόκκινη στο 28'. Ωστόσο, κόντρα στη ροή του αγώνα η Καλλιθέα πήρε πέναλτι στο τέλος του ημιχρόνου και εκτελώντας το ο Τζιάνι ισοφάρισε στο 45'+4.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν καταφέρει για ένα χρονικό διάστημα να μη φαίνεται το αριθμητικό τους μειονέκτημα. Ωστόσο, στο 71' ο Μανθάτης έκανε σοβαρό λάθος και ο Αστέρας Τρίπολης σκόραρε με τον Καλτσά. Έξι λεπτά μετά ο Μακέντα διαμόρφωσε το τελικό 1-3. Στο 90'+3 είχε δοκάρι ο Ντιμπά για την Καλλιθέα.

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Μάσιμο Ντονάτι): Μπερναμπέ, Σοϊρί, Ισιμάτ-Μιρίν, Μότοκ, Ματίγιεβιτς (46' Τσιβελεκίδης), Ματίγια (65' Εντιαγιέ), Ντιμπά (81' Βαλμπουενά), Τζιάνι (79' Ντεμέτριους), Μουτίνιο, Βασιλόγιαννης (81' Λουκίνας)

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Κλοντ Μακελελε): Τσιντώτας, Αλάγκμπε (62' Γκος), Ντέλι, Καστάνιο (67' Τριανταφυλλόπουλος), Χουχούμης, Γιαμπλόνσκι, Μουνιόθ (59' Καλτσάς), Άλχο, Μπαρτόλο, Κρέσπι (67' Μπιλέ), Άνταμ (59' Μακέντα)