07/10/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 6 Οκτωβρίου 2024 - 22:43

Δια πυρός και σιδήρου πέρασε από τη Λιβαδειά ο ΠΑΟΚ

Ο Λεβαδειακός έβαλε δύσκολα στους πρωταθλητές, έχασε πέναλτι και στο φινάλε λύγισε γνωρίζοντας την ήττα με 0-2 * Καμαρά και Σβαμπ τα γκολ των νικητών

Έτσι γίνεσαι πρωταθλητής και ο ΠΑΟΚ ξέρει τον τρόπο! Το παν είναι ακόμη και στις κακές βραδιές σου να παίρνεις τα αποτελέσματα. Κάτι τέτοιο συνέβη την Κυριακή (6/10) στη Λιβαδειά.

Εκεί οι «ασπρόμαυροι» τα βρήκαν σκούρα. Ο Λεβαδειακός για ένα ακόμη παιχνίδι ήταν εξαιρετικός, αλλά στο φινάλε δεν πήρε και πάλι αυτό που έπρεπε.

Το πάλεψε έως εκεί που δεν πήγαινε απέναντι στους πρωταθλητές. Ωστόσο, γνώρισε την ήττα με 0-2 στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1.

Στο πρώτο ημίχρονο δεν υπήρχαν ευκαιρίες στο παιχνίδι. Μία αναιμική κεφαλιά του Τισουντάλι ήταν ό,τι είχαν να επιδείξουν οι πρωταθλητές. Όσο για τους γηπεδούχους, ο Τσοκάι είχε μία άστοχη απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 30'. Η καλύτερη στιγμή ήταν αυτή του Ζίνι στο 42' μετά το λάθος του Μπακαγιόκο. Ωστόσο, στόχο δεν βρήκε ούτε εκείνος.

Κάπως βελτιώθηκαν τα πράγματα στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 53' δεν βρέθηκε κανείς κοντά στο παράλληλο γύρισμα του Βιεϊρίνια, ενώ λίγο αργότερα ο Τισουντάλι δεν νίκησε τον Γκαραβέλη.

Σε μία ανύποπτη φάση ο Γκόμες έκανε παντελώς αχρείαστο πέναλτι στο 72' στον Γιαννιώτα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπάλτσι και έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Εκεί που ήταν στα σχοινιά οι Θεσσαλονικείς, επιβίωσαν και στη συνέχεια αντέδρασαν. Πίεσαν προς το τέλος και από σέντρα του Βιεϊρίνια στο 86' έκαναν το 0-1. Πέντε λεπτά μετά ο Λιάγκας έκανε πέναλτι με την μπάλα να βρίσκει στο χέρι του. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σβαμπ, ο οποίος διαμόρφωσε το 0-2 στέλνοντας έτσι τον ΠΑΟΚ στην κορυφή.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Νίκος Παπαδόπουλος): Γκαραβέλης, Λιάγκας, Μεχία (64’ Πλέγας), Παπαδόπουλος, Τσοκάι (89’ Κάσσος), Μορέιρα, Ρόμο (89’ Όζμπολτ), Ζίνι (53’ Γιαννιώτας), Πεντρόζο (64’ Κωστή), Μπάλτσι, Τσάπρας.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Ότο (46’ Βιεϊρίνια), Λόβρεν, Κόλεϊ, Γκόμεζ, Μπακαγιόκο (59’ Καμαρά), Σβαμπ, Μουργκ (72’ Κωνσταντέλιας), Ζίβκοβιτς (72’ Ντεσπόντοφ), Σορετίρε (59’ Τάισον), Τισουντάλι.