07/10/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 6 Οκτωβρίου 2024 - 22:53

Πέταξαν τις ευκαιρίες τους Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός

Ευκαιρίες είχαν και οι δύο, γκολ δεν έβαλε κανείς και έτσι το ντέρμπι «αιωνίων» κόλλησε στο 0-0

Ευκαιρίες είχε το ντέρμπι, εναλλαγές στο κομμάτι της υπεροχής, δυνατές μονομαχίες, ρυθμό και ένταση στο τέλος. Ωστόσο, του έλειπε το γκολ. Έτσι Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός ήρθαν ισόπαλοι 0-0 το βράδυ της Κυριακής (6/10) στο ΟΑΚΑ στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1.

Η κάθε ομάδα ήταν ανώτερη σε ένα ημίχρονο. Στο πρώτο πατούσαν καλύτερα οι «πράσινοι». Στο δεύτερο ήταν οι «ερυθρόλευκοι» αυτοί που κυριάρχησαν.

Συνολικά περισσότερες οι μεγάλες ευκαιρίες των φιλοξενούμενων, οι οποίοι θα μπορούσαν να πάρουν το ματς με τον Μασούρα στις καθυστερήσεις. Πλήγμα ο τραυματισμός του Ιωαννίδη για τον Παναθηναϊκό, ενώ σε πολύ δύσκολη θέση είναι πια ο Ντιέγκο Αλόνσο.

Καλύτερα μπήκε στο παιχνίδι ο Παναθηναϊκός. Θέλησε να αιφνιδιάσει τον αντίπαλό του και είχε τελικές κυρίως μέσω των στατικών φάσεων. Μεγαλύτερη ευκαιρία αυτή στο 16' με το ωραίο σουτ του Τζούρισιτς.

Είχε και άλλες φάσεις από στημένα. Η μία στο 21' με τον Ίνγκασον και η δεύτερη με τη διπλή σημαντική στιγμή του Σπόραρ στο τέλος του ημιχρόνου. Εκεί αντέδρασε πολύ καλά ο Τζολάκης, ο οποίος αρχικά δεν είχε κάνει καλή έξοδο. Ενδιάμεσα ένα καλό σουτ έκανε ο Μλαντένοβιτς.

Ο Ολυμπιακός, που πέρα από ένα σουτ του Μουζακίτη δεν είχε δημιουργήσει κάτι άλλο, έχασε τεράστια ευκαιρία στο 35'. Ο Λοντίγκιν έκανε κακό διώξιμο, ο Μαρτίνς έβγαλε μόνο του τον Ελ Κααμπί, αυτός πέρασε τον Ρώσο τερματοφύλακα, πλάσαρε και ο Ίνγκασον έδιωξε στη γραμμή.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Πειραιώτες κυριάρχησαν. Η είσοδος του Κωστούλα τους έδωσε άλλον αέρα. Κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο, είχαν ευκαιρίες με τους Μαρτίνς, Ελ Κααμπί και Ροντινέι και έδειχναν πως θα το βρουν το γκολ.

Στο 70' ο Μουζακίτης έκανε το σουτ, ο Λοντίγκιν απέκρουσε, ο Ίνγκασον έδιωξε προσωρινά και σε δεύτερο χρόνο ο Γεντβάι πρόλαβε την τελευταία στιγμή τον Κωστούλα. Επτά λεπτά μετά ο Παναθηναϊκός απάντησε με το σουτ του Ουναΐ και το ματς άνοιξε πάλι. Την τελευταία ευκαιρία την είχε ο Ολυμπιακός και ήταν η καλύτερη. Ωστόσο, ο Λοντίγκιν είπε «όχι» στο τετ α τετ του Μασούρα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντιέγκο Αλόνσο): Λοντίγκιν, Μπάλντοκ (75’ Κώτσιρας), Γέντβαϊ, Ίνγκασον, Μλαντένοβιτς, Αράο, Τσέριν (65’ Μαξίμοβιτς), Τετέ, Μπακασέτας (76’ Ουναϊ), Τζούρισιτς (66’ Πελίστρι), Ιωαννίδης (44’ λ.τ. Σπόραρ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Κοστίνια (62’ Γκαρθία), Ρέτσος, Κάρμο, Ορτέγκα, Έσε, Μουζακίτης (86’ Μασούρας), Ροντινέι, Ολιβέιρα (46’ Κωστούλας), Μαρτίνς (62’ Βέλντε), Ελ Κααμπί.