12/10/2024
Εθνικές ομάδες | Πέμπτη 10 Οκτωβρίου 2024 - 23:49

Ελλαδάρα στο Λονδίνο και νίκη στη μνήμη του Μπάλντοκ

Τρομερή εμφάνιση από τους διεθνείς, οι οποίοι υποχρέωσαν σε ήττα με 1-2 τους Άγγλους

Ελλάδα για φίλημα! Μία μέρα μετά τον χαμό του Τζορτζ Μπάλντοκ οι διεθνείς έκαναν κατάθεση ψυχής στο «Γουέμπλεϊ» και έγραψαν ιστορία.

Το βράδυ της Πέμπτης (10/10) η Εθνική μας νίκησε για πρώτη φορά την Αγγλία. Ήταν τόσο καλύτερη που το τελικό 1-2 φαντάζει φτωχό.

Τρία γκολ μας ακυρώθηκαν, ενώ είχαμε και άλλες σημαντικές ευκαιρίες. Δις σκόρερ ο Παυλίδης. Φανταστικό ματς από τον φορ της Μπενφίκα, αλλά και από όλους τους υπόλοιπους. Έπαιξαν άπαντες για τον Μπάλντοκ και αυτό φάνηκε. Τρομερό κοουτσάρισμα από τον Ιβάν Γιοβάνοβιτς. Δεν φοβήθηκε το παιχνίδι, κατέβασε μία ομάδα που θα διεκδικήσει μέχρι τέλους τη νίκη και την πήρε.

Φάσεις από τα πρώτα λεπτά είχε το παιχνίδι. Στο 3' ο Βλαχοδήμος είπε «όχι» στον Μπέλινγκχαμ και δύο λεπτά μετά απείλησε για πρώτη φορά ο Παυλίδης. Οι διεθνείς το πίστευαν από νωρίς και στο 10' λίγο έλειψε να γίνει το 0-1. Πάνω στη γραμμή έδιωξε ο Κόλγουιλ το σουτ του Μπακασέτα μετά το λάθος του Πίκφορντ.

Ο αρχηγός της Ελλάδας είχε μία ακόμη καλή ευκαιρία στο 21' και στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Πάλμερ έχασε μία πολύ σημαντική στιγμή αστοχώντας. Πέρα από αυτή τη φάση οι Άγγλοι έως το τέλος του ημιχρόνου είχαν μόνο μία ακόμη ευκαιρία με τον Γκόρντον στο 30'.

Με γκολ ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, αφού μόλις στο 49' ο Παυλίδης άνοιξε το σκορ με τρομερή προσπάθεια. Δύο προσποιήσεις έκανε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Αντί να κάτσει πίσω η Ελλάδα, κυνήγησε και δεύτερο γκολ. Στο 54' απείλησε ξανά, ενώ πέντε λεπτά μετά από δική του ασίστ ακυρώθηκε γκολ του Μασούρα. Στο 11' είχε ακυρωθεί γκολ του Μαυροπάνου, ενώ ακυρώθηκε και γκολ του Παυλίδη στο 83' σε μία εξαιρετική αντεπίθεση.

Με εξαίρεση μία φάση του Γουότκινς οι Άγγλοι πίεζαν χωρίς να καταφέρνουν πολλά. Μέχρι που βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα με το τρομερό σουτ του Μπέλινγκχαμ στο 87'.

Ωστόσο, ήταν μάλλον γραφτό να έρθει αυτό το τρίποντο. Οι διεθνείς δεν το έβαλαν κάτω, έψαξαν το δεύτερο γκολ και με τον Παυλίδη στο 90'+4 το πέτυχαν.

ΑΓΓΛΙΑ (Λι Κάρσλεϊ): Πίκφορντ, Αλεξάντερ Άρνολντ, Λιούις, Ράις, Στόουνς, Σάκα (52' Μαντουέκε), Μπέλινγκχαμ, Φόντεν (72' Σολάνκε), Γκόρντον (60' Γουότκινς), Κόλγουϊλ, Πάλμερ.

ΕΛΛΑΔΑ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Βλαχοδήμος, Κουλιεράκης, Μαυροπάνος, Γιαννούλης, Ρότα, Κουρμπέλης (74' Μάνταλος), Σιώπης (66' Ζαφείρης), Μασούρας (66' Πέλκας), Μπακασέτας (86' Βαγιαννίδης), Τζόλης (86' Κωνσταντέλιας), Παυλίδης.