20/10/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 19 Οκτωβρίου 2024 - 21:59

Άλωσε το Περιστέρι ο Παναιτωλικός

Μεγάλη νίκη με 2-0 για τους Αγρινιώτες στην έδρα του Ατρομήτου

Συνεχίζει να εντυπωσιάζει ο Παναιτωλικός! Μετά τις νίκες στο Ηράκλειο επί του ΟΦΗ και στο Αγρίνιο επί της ΑΕΚ, πήρε τρίτη στη σειρά και μάλιστα με καλό αντίπαλο.

Το βράδυ του Σαββάτου (19/10) λύγισε με 2-0 στο Περιστέρι τον Ατρόμητο και σκαρφάλωσε πολύ ψηλά στη βαθμολογία. Για την ακρίβεια περισσότερους βαθμούς έχει μόνο ο πρωτοπόρος ΠΑΟΚ.

Απογοητευτικοί οι γηπεδούχοι και δεν υπάρχει δικαιολογία αυτή τη φορά. Στην ήττα με τον Βόλο εντός είχε παίξει ρόλο η αποβολή του Μπρόρσον. Αυτή τη φορά είναι ο Πάμπλο Γκαρσία και οι ποδοσφαιριστές του ήταν πολύ κατώτεροι των προσδοκιών.

Πολύ γρήγορα βρήκε το πρώτο του γκολ ο Παναιτωλικός και αυτό ήταν το κλειδί. Μόλις στο 14' οι παίκτες του άλλαξαν ωραία την μπάλα, αυτή έφτασε τον Μαυρία και από το γύρισμά του ο Σταυρόπουλος σημείωσε αυτογκόλ.

Άργησαν να αντιδράσουν οι γηπεδούχοι και όταν το έκαναν στο 33' με τον Ουάρντα, ο Τσάβες φώναξε παρών. Δύο λεπτά μετά ο Ντίας έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 0-2, αλλά το έκανε στο 37' με τρομερό γκολ του Μπουζούκη.

Στο δεύτερο ημίχρονο προσπάθησε ο Ατρόμητος. Το έψαξε και ο προπονητής του, αλλά έως εκεί. Σημαντικές ευκαιρίες δεν κατάφεραν να βγάλουν οι γηπεδούχοι.

Όσο περνούσε ο χρόνος ο Παναιτωλικός γυρνούσε και πιο πίσω. Δεν άφησε περιθώρια στον αντίπαλο, κράτησε έως το φινάλε το μηδέν με σχετική άνεση και στο 89' είχε δοκάρι με απευθείας φάουλ του Λιάβα.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Πάμπλο Γκαρσία): Χουτεσιώτης, Κίνι, Σταυρόπουλος (65’ Μίχορλ), Μανσούρ, Αθανασίου (46’ Γιουμπιτάνα), Ουεντραόγκο, Τσιγγάρας (46’ Μουντές), Γκονζάλες (73’ Καλοσκάμης), Μπακού (65’ Βρακάς), Ουάρντα, Φαν Βέερτ.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Πετράκης): Τσάβες, Σιέλης, Παντελάκης, Στάγιτς, Μαυρίας (84’ Μπακάκης), Τορεχόν, Πέρες (84’ Λαχούντ), Μπουζούκης (75’ Μιγκέλ), Λιάβας, Ντίαζ (65’ Ρόα), Λομόνακο (75’ Μάιντεβατς).