23/10/2024
Champions League | Τετάρτη 23 Οκτωβρίου 2024 - 00:00

Απίθανη ανατροπή η Ρεάλ, γκέλες για Παρί και Γιουβέντους

Τρίποντο για την Άρσεναλ, τριάρα η Μίλαν και πρώτη νίκη στην ιστορία της Τζιρόνα στο Τσάμπιονς Λιγκ * Πρώτη η Άστον Βίλα

Απίθανα πράγματα έγιναν το βράδυ της Τρίτης (22/10) στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου. Εκεί που η Ρεάλ Μαδρίτης ισοπέδωσε τελικά τη Ντόρτμουντ στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της League Phase του Τσάμπιονς Λιγκ.

Μόνο που ακόμη πιο εντυπωσιακό από το τελικό 5-2 είναι ο τρόπος με τον οποίο το πέτυχαν οι Ισπανοί. Για ένα ημίχρονο ήταν κάκιστοι και οι Γερμανοί νικούσαν με 2-0. Στο δεύτερο 45λεπτο το γήπεδο έγειρε και οι πρωταθλητές Ευρώπης έκαναν επίδειξη δύναμης βάζοντας πέντε γκολ!

Με γκολ στο 90+2 του Τουρέ η Στουτγκάρδη, που είχε χάσει νωρίτερα πέναλτι, άλωσε το Τορίνο υποχρεώνοντας σε ήττα τη Γιουβέντους, ενώ η Παρί Σεν Ζερμέν ήρθε ισόπαλη εντός έδρας 1-1 με την Αϊντχόφεν και έκανε ακόμη πιο δύσκολη τη ζωή της.

Δεν έπεισε, αλλά νίκησε με 1-0 τη Σαχτάρ η Άρσεναλ, η οποία έχασε και πέναλτι για να βάλει δεύτερο γκολ, ενώ η μοναδική ομάδα που έχει κάνει έως τώρα το 3/3 είναι η Άστον Βίλα. Με 2-0 λύγισε την Μπολόνια.

Τριάρα έριξε στην Γκενκ η Μίλαν, πεντάρα στον Ερυθρό Αστέρα η Μονακό. Για πρώτη φορά πανηγύρισε νίκη στο Τσάμπιονς Λιγκ η Τζιρόνα, ενώ η Σπόρτινγκ Λισαβόνας πέρασε με 2-0 από την έδρα της Στουρμ Γκρατς.

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής

Τρίτη (22/10)

Μίλαν - Κλαμπ Μπριζ 3-1 (34' Πούλισικ, 61' και 71' Ράιντερς - 51' Σαμπέ)

Μονακό - Ερυθρός Αστέρας 5-1 (20' και 70' Μιναμίνο, 45'+4 Εμπολό, 54' Σινγκό, 90'+6 Ακλιούς - 27' πέν. Εντιαγέ)

Τζιρόνα - Σλόβαν Μπρατισλάβας 2-0 (42' Γκουτιέρες, 73' Χουάνπε)

Γιουβέντους - Στουτγκάρδη 0-1 (90'+2 Τουρέ)

Παρί Σεν Ζερμέν - Αϊντχόφεν 1-1 (55' Χακίμι - 34' Λανγκ)

Στουρμ Γκρατς - Σπόρτινγκ Λισαβόνας 0-2 (23' Νούνο Σάντος, 53' Γιόκερες)

Άρσεναλ - Σαχτάρ 1-0 (29' αυτ. Ρίζνικ)

Ρέαλ Μαδρίτης - Ντόρτμουντ 5-2 (60' Ρούντιγκερ, 62', 86' και 90'+3 Βινίσιους, 83' Βάθκεθ - 30' Μάλεν, 34' Γκίτενς)