25/10/2024
Europa League | Πέμπτη 24 Οκτωβρίου 2024 - 21:47

Γλίτωσε τα χειρότερα ο ΠΑΟΚ

Με δύο γκολ στο 84' και στο 90'+3 οι «ασπρόμαυροι» ισοφάρισαν σε 2-2 την Πλζεν και έσωσαν τον βαθμό

Καιγόταν για το τρίποντο. Έπαιζε εντός έδρας και έπρεπε να εκμεταλλευτεί την Τούμπα. Όχι μόνο απέτυχε να το κάνει, αλλά πήρε στο τέλος τον βαθμό.

Κάνοντας ένα κάκιστο πρώτο ημίχρονο το βράδυ της Πέμπτης (24/10) ο Παναθηναϊκός ήρθε ισόπαλος 2-2 με την Πλζεν στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Γιουρόπα Λιγκ.

Άργησαν να ξυπνήσουν οι «ασπρόμαυροι» και το έκαναν κυρίως από τη στιγμή που έπαιξαν με παίκτη παραπάνω. Πίεσαν ασφυκτικά στο τέλος, ισοφάρισαν και έδειξαν πως έως τότε είχαν αδικήσει τους εαυτούς τους.

Κάκιστος ήταν στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ και η δουλειά φάνηκε από νωρίς. Μόλις στο 2' ο Αντού σκόραρε και το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ, ενώ πέντε λεπτά μετά έχασε καλή ευκαιρία ο Βίντρα.

Αόρατοι ήταν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι βρέθηκαν να κυνηγούν από το 31'. Ο Χάβελ με κοντινή προβολή σκόραρε. Αρχικά το γκολ του ακυρώθηκε για οφσάιντ και μέτρησε μέσω VAR. Οκτώ λεπτά αργότερα ο Αντού σούταρε, ο Κοτάρσκι έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του και ο Βίντρα προ κενής εστίας έκανε το 0-2.

Άλλο παιχνίδι ήταν το δεύτερο ημίχρονο. Απείλησε στο 49' ο Γιόνι, είχε στο 65' μία καλή φάση ο Τάισον και το κλειδί ήταν η αποβολή του Ντουέ στο 70'. Ακολούθησε ένας «ασπρόμαυρος» μονόλογος.

Ο Γεντλίτσκα έκανε σημαντικές επεμβάσεις στον Τσάλοφ στο 77' και στον Κωνσταντέλια στο 80'. Τρία λεπτά αργότερα ο Κοτάρσκι είπε «όχι» στον Γίρκα και σήμανε την τελική αντεπίθεση. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Τισουντάλι μείωσε και ακολούθησαν μεγάλες ευκαιρίες με τους Καμαρά, Τισουντάλι και Τσάλοφ. Η λύτρωση ήρθε στο 90'+3 από τον Μπάμπα.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε (66’ Μπάμπα), Κεντζιόρα, Κόλεϊ, Γιόνι (76’ Τσάλοφ), Καμαρά, Μπακαγιόκο (59’ Σβαμπ), Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας, Τάισον (66’ Ντεσπόντοφ), Μπράντον (66’ Τισουντάλι).

ΒΙΚΤΟΡΙΑ ΠΛΖΕΝ (Μίροσλαβ Κούμπεκ): Γεντλίτσκα, Ντουέ, Μάρκοβιτς, Γεμέλκα, Χάβελ, Σόικα (77' Τσερβ), Κάλβαχ, Καντού, Βίντρα (61’ Γίρκα), Σουλτς, Αντού (73’ Χάιντα).