26/10/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 26 Οκτωβρίου 2024 - 19:03

Απέδρασε από το Αγρίνιο ο Βόλος

Με πέναλτι του Κόντε στις καθυστερήσεις του αγώνα επικράτησε 1-0 του Παναιτωλικού * Με δέκα από το 26' έπαιζαν οι γηπεδούχοι

Το ήθελαν πολύ για διαφορετικούς λόγους και χαμογέλασε ο Βόλος. Φάσεις και ρυθμό είχε το παιχνίδι στο Αγρίνιο από νωρίς, αλλά το μοναδικό γκολ του αγώνα μπήκε στο τέλος. Οι Θεσσαλοί επικράτησαν με 1-0 του Παναιτωλικού στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1 το απόγευμα του Σαββάτου (26/10).

Δεδομένου ότι από το 26' έπαιζαν με δέκα οι Αγρινιώτες, η εικόνα τους ήταν πολύ καλή. Στάθηκαν κάτι παραπάνω από αξιοπρεπείς και είχαν και δοκάρι για να ανοίξουν το σκορ.

Έχασε σημαντικές ευκαιρίες ο Βόλος, αλλά στο τέλος βρήκε το γκολ που έψαχνε με πέναλτι του Κόντε. Κάτι παραπάνω θα περίμενε κανείς από τους «κυανέρυθρους» γενικά.

Δυνατά μπήκε στο παιχνίδι ο Παναιτωλικός και με διάθεση να βρει γρήγορα ένα γκολ. Είχε μεγάλη ευκαιρία στο 13' με τον Μαυρία, όταν ο Μύγας έδιωξε την μπάλα στη γραμμή, ενώ πίεσε και στα επόμενα λεπτά. Όλα αυτά έως την αποβολή του Στάγιτς στο 26'. Πολλές οι διαμαρτυρίες των γηπεδούχων για τη δεύτερη κάρτα του Σέρβου.

Το παιχνίδι πάγωσε, ο Βόλος ισορρόπησε και πρακτικά έως την ανάπαυλα δεν υπήρχε τίποτα το αξιοσημείωτο. Μόνο το φάουλ του Μπουζούκη στο 38' και μία κεφαλιά του Κόμπα για τους φιλοξενούμενους στο 44'.

Καλύτερο σε γενικές γραμμές το δεύτερο ημίχρονο. Ο Βόλος πήρε μέτρα στο γήπεδο, έψαξε το γκολ και έχασε μία τεράστια ευκαιρία στο 64' με τον Άλτμαν από ιδανική θέση. Η απάντηση των γηπεδούχων δύο λεπτά αργότερα ήρθε με το δοκάρι του Μιγκέλ Λουίς.

Δεν το έβαζε κάτω ο Παναιτωλικός παρ' όλο που έπαιζε με παίκτη λιγότερο, αλλά φάσεις δεχόταν. Μία εξ αυτών στο 71' με ένα ακόμη σουτ του Άλτμαν. Προς το φινάλε οι Θεσσαλοί έψαξαν περισσότερο το γκολ της νίκης και τελικά το βρήκαν στο 90'+11' με πέναλτι του Κόντε.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Πετράκης): Τσάβες, Σιέλης, Παντελάκης, Στάγιτς, Μαυρίας. Λουίς, Μπελεβώνης (84΄Νικολάου), Σίλβα, Μπουζούκης (84΄Κουρί), Ρόα (76΄Ντίας) (88΄Μπακάκης), Λομόνακο (84΄Μάζντεβατς).

ΒΟΛΟΣ (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Κόβατς, Σούντγκρεν (52΄Άλτμαν), Κορέα, Καλογερόπουλος, Φεράρι (103΄Σμέουλερς), Μύγας, Γκλάβτσιτς, Μπερναντού (103΄Μίλετιτς), Κόμπα (72΄Βιγιαφάνιες), Μεντιέτα, Κόσζτα (72΄Κόντε).