26/10/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 26 Οκτωβρίου 2024 - 19:39

Ματσάρα με τα όλα της και η μπίλια στο «Χ»

Λεβαδειακός και Λαμία ήρθαν ισόπαλοι 2-2 σε μία αναμέτρηση που είχε ενδιαφέρον έως το φινάλε

Ο θάνατός σου η ζωή μου είναι αυτά τα παιχνίδια. Η ήττα απαγορεύεται, η νίκη σε ανεβάζει, αλλά ο Λεβαδειακός και η Λαμία ήρθαν ισόπαλοι 2-2 και αυτό τους κρατάει χαμηλά στη βαθμολογία.

Έψαξαν μέχρι τέλους για το τρίποντο και οι δύο το απόγευμα του Σαββάτου (26/10), αλλά έμειναν με τον βαθμό της ισοπαλίας στην αναμέτρηση που έγινε στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1.

Εξαιρετικός ο Φουρτάδο, ο οποίος με ένα γκολ και μία ασίστ βοήθησε πάρα πολύ τους φιλοξενούμενους. Άλλο αέρα έδωσε στους νικητές ο Ζίνι και μάλλον λανθασμένα δεν ξεκίνησε από τον Νίκο Παπαδόπουλο.

Με γκολ ξεκίνησε το παιχνίδι, αφού μόλις στο 3' ο Φουρτάδο άνοιξε το σκορ. Αυτό το τέρμα έδωσε τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να παίξουν πιο κλειστά στη συνέχεια και να περιμένουν τον αντίπαλό τους.

Ο Όζμπολτ στο 13' προειδοποίησε, ο Τσοκάι επτά λεπτά μετά είχε σημαντική ευκαιρία για το 1-1 και στο 24' ο Πεντρόσο κέρδισε πέναλτι. Το εκτέλεσε εύστοχα στο επόμενο λεπτό ο Όζμπολτ και έτσι ισοφάρισε.

Έως την ανάπαυλα το μόνο αξιοσημείωτο ήταν το ακυρωθέν γκολ του Φουρτάδο στο 39', ενώ το δεύτερο ημίχρονο άρχισε δυναμικά. Καλύτερα μπήκαν οι γηπεδούχοι, αλλά είχε μία φάση και η Λαμία με τον Γιαννούτσο στο 52'. Έξι λεπτά μετά ο Ζίνι κέρδισε πέναλτι και ο Ρομό εκτελώντας το στο 58' έκανε το 2-1.

Ωστόσο, η Λαμία δεν το έβαλε κάτω. Έψαξε την ισοφάριση και την πέτυχε στο 71' με τον Λέικ μετά από σέντρα του Φουρτάδο. Έτσι το παιχνίδι έγινε ροντέο στο τελευταίο 20λεπτο, αλλά το γκολ της νίκης δεν το βρήκε κανείς.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Νίκος Παπαδόπουλος): Γκροφ, Λιάγκας, Τζάλοου (55' Βήχος), Όζμπολτ (54' Ρόμο), Τσοκάι, Μορέιρα (59' Πλέγας), Γιαννιώτας (55' Ζίνι), Κατρής, Πεντρόζο, Μπάλτσι (83' Κωστή), Τσάπρας

ΛΑΜΙΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Κόστιτς, Γκοτζαμανίδης, Γιαννούτσος, Σιόβας, Ραντόνια, Ρινγκ, Νούνιες, Μπίκοφ (76' Δοϊρανλής), Φουρτάδο, Βλαχομήτρος (64' Λέικ), Αθανασακόπουλος (46' Γκουίντο).