27/10/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 26 Οκτωβρίου 2024 - 22:04

Ψυχάρα ο Πανσερραϊκός, σοκ για την ΑΕΚ!

Με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μπετανκόρ τα «λιοντάρια» επικράτησαν 1-0 της Ένωσης * Φωνάζουν για τη διαιτησία οι φιλοξενούμενοι

Ούτε τώρα! Για τρίτο σερί παιχνίδι και τέταρτο στα τελευταία πέντε η ΑΕΚ δεν κατάφερε να νικήσει. Το βράδυ του Σαββάτου (26/10) μάλιστα έχασε από τον ψυχωμένο Πανσερραϊκό με 1-0 στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1.

Ο Χουάν Φερνάντο και οι παίκτες του τα έδωσαν όλα και τα «λιοντάρια» πήραν ένα τρίποντο-χρυσάφι. Τεράστια η νίκη για εκείνα, τεράστια η αποτυχία για την Ένωση.

Από το 26' με δέκα έπαιζαν οι γηπεδούχοι και οι φάσεις που έβγαλε η ΑΕΚ δεν ήταν τόσες. Είχε φυσικά 2-3 πολύ μεγάλες, αλλά θα περίμενε κανείς περισσότερα. Ντεφορμέ και ο Ματίας Αλμέιδα και ορισμένοι ποδοσφαιριστές του. Ευχάριστη έκπληξη ο Μαρσιάλ. Φωνάζουν για δύο πέναλτι οι φιλοξενούμενο, ένα στον Οντουμπάτζο στο 67' και ένα στον Πινέδα στις καθυστερήσεις.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με στόχο να κάνει το παιχνίδι της και στο πρώτο 20λεπτο προσπαθούσε να κυκλοφορήσει την μπάλα και να βρει διαδρόμους. Με γρήγορες επιθέσεις ήθελε να τη «χτυπήσει» ο Πανσερραϊκός, ο οποίος είχε και την πρώτη πολύ καλή στιγμή του αγώνα στο 20'. Ο Μπετανκόρ εκτέλεσε και ο Στρακόσια απέκρουσε.

Λίγο μετά ο Ισπανός πήρε το αίμα του πίσω. Συγκεκριμένα στο 21' ο Τσιάρας έδωσε πέναλτι μέσω VAR σε τράβηγμα του Περέιρα στον Ντέλετιτς. Ο Μπετανκόρ ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 1-0 στο 23'.

Ωστόσο, η χαρά των γηπεδούχων κράτησε λίγο γιατί στο 28' ο Τέρζιτς αποβλήθηκε μέσω VAR με απευθείας κόκκινη. Παρ' όλα αυτά ο Πανσερραϊκός ήταν αυτός που έφτασε πιο κοντά στο γκολ ξανά, αφού η βολίδα του Μπετανκόρ στο 34' τράνταξε το δοκάρι. ένα λεπτό μετά ο Γκουγκεσασβίλι απέκρουσε εντυπωσιακά πλασέ του Λαμέλα.

Έως την ανάπαυλα η Ένωση είχε κάποιες τελικές, αλλά τίποτα το αξιοσημείωτο. Βλέποντας αυτή την εικόνα ο Ματίας Αλμέιδα, έριξε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου τον Πινέδα.

Για ένα 45λεπτο η ΑΕΚ σφυροκοπούσε και ο Πανσερραϊκός αμυνόταν με κάθε τρόπο. Ειδικά όσο περνούσε ο χρόνος γινόταν και πιο έντονο αυτό.

Οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν στο μισό γήπεδο τους αντιπάλους τους, αλλά μεγάλες ευκαιρίες δεν είχαν έως το 73'. Εκεί ο Μάνταλος προ κενής εστίας δεν κατάφερε να βρει στόχο! Ο ίδιος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια στο 81' και δύο λεπτά μετά έφτασε μία ανάσα από την ισοφάριση. Εκεί ο Πιερό με την εστία στο έλεός του σημάδεψε το χέρι του σχεδόν εξουδετερωμένου Γκουγκεσασβίλι. Η μπάλα πήγε και στο οριζόντιο δοκάρι και έφυγε έξω. Έως το σφύριγμα της λήξης οι γηπεδούχοι διατήρησαν το μηδέν στην εστία τους και έφτασαν έτσι στη νίκη.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Χουάν Φεράντο): Γκουγκεσασβίλι, Δεληγιαννίδης (75΄ Κουτσογούλας), Μπέργκστρεμ, Ντάβιντσον, Φαρές, Ζελέν (75΄ Κάπτουμ), Στάικος, Ντέλετιτς (46΄ Καρασαλίδης), Τομάς (90΄ Χατζηστραβός), Τέρζιτς, Μπετανκόρ (75΄ Σαλαζάρ).

AEK (Mατίας Αλμέιδα): Στρακόσα, Οντουμπάτζο, Βίντα, Μουκουντί (46΄ Πινέδα), Χατζισαφί (57΄ Μαρσιάλ), Σιμάνσκι, Περέιρα (70΄ Μάνταλος), Λαμέλα, Γκατσίνοβιτς, Γκαρσία (70΄ Ελίασον), Πιερό.