27/10/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 27 Οκτωβρίου 2024 - 18:55

Δεν μαθαίνει από τα λάθη του ο Ολυμπιακός!

Τον έκαψαν οι αλλαγές του Μεντιλίμπαρ, πέταξε ένα ημίχρονο και τελικά γνώρισε την ήττα με 1-0 στην Τρίπολη από τον Αστέρα * Από ένα δοκάρι είχε η κάθε ομάδα * Ανησυχία για τον Γιαζίτσι

Την πάτησε ξανά! Κόντρα σε μία ομάδα του χεριού του ο Ολυμπιακός και πάλι δεν τα κατάφερε. Το απόγευμα της Κυριακής (27/10) έχασε με 1-0 από τον Αστέρα Τρίπολης στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1 και πέταξε και πάλι βαθμούς.

Έστω και με δόση τύχης οι Πειραιώτες έμειναν πίσω στο σκορ και στη συνέχεια έβγαλαν το γνωστό πρόβλημα. Είχαν θέμα στη δημιουργία απέναντι σε μία κλειστή άμυνα.

Δημιούργησαν μεν κάποιες φάσεις, αλλά όχι όσες θα περίμενε κανείς και κάπως έτσι δεν βρήκαν καν το γκολ της ισοφάρισης. Μέσα σε όλα υπάρχει και ανησυχία για τον τραυματισμό του Γιαζίτσι στο ντεμπούτο του γιατί φάνηκε σοβαρός.

Δικαιολογημένο ως έναν βαθμό το ροτέισον του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ, αλλά παίκτες όπως οι Στάμενιτς και Γιάρεμτσουκ δείχνουν πως δεν μπορούν να βοηθήσουν. Δεν πήγε καλά ούτε ο νεαρός Αποστολόπουλος, σε αντίθεση με τον αρκετά θετικό Κοστίνια.

Πολύ καλά διαβασμένοι οι Αρκάδες, έκαναν κατάθεση ψυχής έως το σφύριγμα της λήξης και πανηγύρισαν με αυτό τον τρόπο το πρώτο εντός έδρας τρίποντό τους για φέτος.

Ευκαιρία με το καλημέρα έκανε ο Ολυμπιακός, αφού μόλις στο 1' απείλησε με τους Καλτσά και Μπαρτόλο. Το παιχνίδι άνοιξε από τα πρώτα λεπτά. Ο Ολυμπιακός πήρε τον έλεγχο στη συνέχεια, έφτασε σε τελικές με τους Κωστούλα και Στάμενιτς, αλλά το γκολ το πέτυχε ο Αστέρας Τρίπολης.

Στο 21' από μία εκτέλεση κόρνερ ο Στάμενιτς απομάκρυνε, ο Κρεσπί σούταρε, ο Γιαμπλόνσκι έβαλε το πόδι του και αλλάζοντας πορεία στην μπάλα έκανε το 1-0.

Σάστισαν για λίγο οι φιλοξενούμενοι και απείλησαν ξανά με τον Κωστούλα στο 30'. Τέσσερα λεπτά μετά ο Ροντινέι σκόραρε και το γκολ του ακυρώθηκε για οφσάιντ, ενώ στο 37' ο Τσιντώτας είπε «όχι» στον Κάρμο.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Μεντιλίμπαρ έβγαλε τους Στάμενιτς κι Μασούρα. Παραφωνία ήταν ο πρώτος, τη θέση του πήρε ο Έσε, αλλά αυτό δεν διόρθωσε τα πάντα.

Ο Ολυμπιακός είχε μεν μία σημαντική ευκαιρία στο 48' με τον Γουίλιαν, αλλά δύο λεπτά αργότερα ο Αστέρας Τρίπολης άγγιξε το 2-0 με το δοκάρι του Μακέντα. Ο Ιταλός είχε και στο 51' μία μεγάλη ευκαιρία πλασάροντας άστοχα.

Αφού δεν έγινε εκεί το 2-0, οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στο ματς και στο 70' ο Μεντιλίμπαρ έπαιξε και τα τελευταία του χαρτιά. Έχοντας ήδη βάλει νωρίτερα τον Ελ Κααμπί, έριξε στο ματς και τους Μαρτίνς και Γιαζίτσι.

Ο Ολυμπιακός ανέβασε και άλλο την πίεσή του, είχε δοκάρι στο 84' με τον Ελ Κααμπί από τη σέντρα του Κοστίνια και τελικά δεν βρήκε γκολ. Στις καθυστερήσεις τραυματίστηκε και ο Γιαζίτσι.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Τσιντώτας, Χουχούμης, Τριανταφυλλόπουλος, Ντελί, Άλχο, Γιαμπλόνσκι (72' Τζανδάρης), Μούμο (79' Γκαρσία), Κρέσπι (56' Αλάγκμπε), Μπαρτόλο (79' Παλάσιος), Καλτσάς (72' Άλβαρες), Μακέντα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Αποστολόπουλος (70' Γιαζίτσι), Κάρμο, Ρέτσος, Κοστίνια, Γκαρθία, Στάμενιτς (46' Έσε), Μασούρας (46' Γουίλιαν), Κωστούλας (70' Μαρτίνς), Ροντινέι, Γιάρεμτσουκ (56' Ελ Κααμπί).