28/10/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 27 Οκτωβρίου 2024 - 22:58

Απίθανη ανατροπή στην Τούμπα ο ΟΦΗ

Με γκολ στο 77' και στο 79' οι Κρητικοί πήραν τεράστια νίκη με 2-1 επί του ΠΑΟΚ

Έφερε τα πάνω κάτω! Σε έναν αγώνα που ο ΠΑΟΚ τον είχε φέρει στα μέτρα του και έδειχνε πως έστω και δύσκολα θα τον πάρει, ο ΟΦΗ τον σόκαρε.

Με δύο γκολ μέσα σε διάστημα δύο λεπτών οι Κρητικοί πήραν το βράδυ της Κυριακής (27/10) τεράστια νίκη με 2-1. Βύθισαν έτσι στον προβληματισμό τους Θεσσαλονικείς, οι οποίοι έπεσαν από την κορυφή.

Μπορεί ο ΠΑΟΚ να μπήκε δυνατά από τα πρώτα λεπτά, αλλά με εξαίρεση μία κεφαλιά του Σβαμπ φάσεις δεν δημιουργούσε. Ένα σουτ του Φούντα στο 21' είχε ο ΟΦΗ και στην επόμενη φάση ο Κωνσταντέλιας έκανε πολύ ωραία προσπάθεια, αλλά στο πλασέ του η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Ο Κωνσταντέλιας είχε ένα ακόμη σουτ στο 29', αλλά ο Χριστογεώργος μπλόκαρε, όπως έκανε και στο 32' στην κεφαλιά του Κόλεϊ. Τρία λεπτά μετά έγινε το 1-0 με τρομερή απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντεσπόντοφ.

Σχετικά ακίνδυνος ήταν έως τότε ο ΟΦΗ, αλλά στο 39' έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει, αφού ο Γιουνγκ σούταρε από πλεονεκτική θέση, αλλά η μπάλα κόντραρε στα σώματα. Αμέσως μετά ο Κωνσταντέλιας αστόχησε και στο επόμενο λεπτό είχε ευκαιρία και ο Γκόμεζ. Το ημίχρονο έκλεισε με μία ακόμη φάση των γηπεδούχων, στην οποία ο Σβαμπ δεν βρήκε στόχο.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Τισουντάλι σκόραρε και το γκολ του ακυρώθηκε για οφσάιντ. Φαινόταν πως το δεύτερο γκολ θα έρθει για τον ΠΑΟΚ, αλλά αυτό δεν συνέβη. Αντιθέτως, έβγαλε μία κόπωση σταδιακά με αποτέλεσμα να αναθαρρήσει ο ΟΦΗ.

Οι γηπεδούχοι σταμάτησαν να κάνουν φάσεις και ο ΟΦΗ περίμενε τις στιγμές του. Στο 72' σπατάλησε μία μεγάλη ευκαιρία με τον Γιουνγκ και τελικά το 1-1 έγινε στο 77'. Από ωραία προσπάθεια του Σαλσέδο και γύρισμά του ο Φούντας με προβολή βρήκε δίχτυα. Μέχρι να συνέλθει ο ΠΑΟΚ είχε γίνει στο 79' και το 1-2 με τον Σαλσέδο μετά από σοβαρό λάθος του Κοτάρσκι.

Οι «ασπρόμαυροι» προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση στη συνέχεια. Ωστόσο, και αποκαμωμένοι ήταν και δίχως φαντασία. Προς το φινάλε πίεσαν πολύ, αλλά δεν είχαν κλασικές ευκαιρίες και τελικά γνώρισαν την ήττα με 1-2.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Ότο (80’ Μπάμπα), Λόβρεν, Κόλεϊ, Γκόμες, Σβαμπ (76’ Καμαρά), Οζντόεφ, Ντεσπόντοφ (76’ Ζίβκοβιτς), Μουργκ, Κωνσταντέλιας (67’ Τάισον), Τισουντάλι (67’ Τόμας)

ΟΦΗ (Μίλαν Ράσταβατς): Χριστογεωργός, Μαρινάκης (63’ Γκονθάλεθ), Χριστόπουλος, Λαμπρόπουλος, Χατζηθεοδωρίδης, Μπαΐνοβιτς (63’ Μπάκιτς), Καραχάλιας, Φούντας (87’ Νέιρα), Αποστολάκης (63’ Ριέρα), Σενγκέλια, Γιουνγκ (74’ Σαλσίδο)