Πρωτάθλημα | Κυριακή 27 Οκτωβρίου 2024 - 23:30

Τριάρα στην Καλλιθέα ο Ατρόμητος!

Σημαντική νίκη με 3-0 για τους Περιστεριώτες * Τρία δοκάρια είχαν οι γηπεδούχοι

Ο ένας τα έβαζε, η άλλη σημάδευε διαρκώς το δοκάρι και κάπως έτσι κύλησαν τα πράγματα το βράδυ της Κυριακής (27/10) στη Λεωφόρο στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1.

Με 3-0 επικράτησε ο Ατρόμητος της Καλλιθέας, η οποία είχε τρία δοκάρια! Στάθηκε αρκετά άτυχη, θα μπορούσαν όλα να έχουν κυλήσει αλλιώς, αλλά το σημαντικό είναι πως παραμένει μόνη τελευταία και δίχως νίκη.

Πολύτιμο το τρίποντο για τους Περιστεριώτες κυρίως για να επανέλθει η ηρεμία στις τάξεις του κλαμπ. Η εμφάνιση δεν ήταν τόσο καλή όσο δείχνει το τελικό αποτέλεσμα, αλλά αυτό μικρή σημασία έχει.

Το παιχνίδι ήταν πολύ κακό στο πρώτο μισάωρο. Ευκαιρίες δεν υπήρχαν μπροστά από τις δύο εστίες. Ουσιαστικά η πρώτη πραγματικά καλή στιγμή ήταν αυτή στο 36', όταν ο Ισιμά Μιρέν απομάκρυνε την μπάλα μετά την κεφαλιά του Μίχορλ. Στην εξέλιξη της φάσης ο Μπάκου σκόραρε, αλλά από θέση οφσάιντ.

Ο Ατρόμητος είχε λίγο μετά μία κεφαλιά του Τσιγγάρα και τελικά άνοιξε το σκορ στο 45' με κεφαλιά του Μανσούρ. Λίγο πριν και συγκεκριμένα στο 43' είχε δοκάρι για τους γηπεδούχους ο Χάνουσεκ, ενώ στο 45'+4 δοκάρι είχε και ο Ισιμά Μιρέν.

Ο Ατρόμητος μπήκε φορτσάτος στο δεύτερο ημίχρονο, έχασε μία μεγάλη ευκαιρία με τον Γιουμπιτάνα και στο 53' έκανε το 0-2 με τον Τσιγγάρα. Τρία λεπτά μετά η Καλλιθέα είχε νέο δοκάρι στην προσπάθεια των Ισιμά Μιρέν και Μότοκ να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα και εκεί κρίθηκαν τα πάντα.

Δεν μπορούσε να βγάλει αντίδραση η ομάδα του Ντονάτι έως το φινάλε, δεν είχε ευκαιρίες και έτσι γνώρισε την ήττα. Το μόνο που άλλαξε έως το σφύριγμα της λήξης ήταν το σκορ, αφού στο 90'+4 δίχτυα βρήκε και ο Αθανασίου.

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Μάσιμο Ντονάτι): Μπερναμπέ, Μεχίας (83′ Σόιρι), Ισιμά Μιρέν, Μότοκ, Μανθάτης (57΄ Τζιάνι), Εντιαγέ, Ντιμπά (46′ Μερκάτι), Χάνουσεκ, Μουτίνιο (57΄ Λουκίνας), Βαλμπουενά, Ουλντρίκις (57΄Ντεμέτριους).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Πάμπλο Γκαρσία): Χουτεσιώτης, Μουντές, Μπρόρσον, Μανσούρ, Κίνι, Ουεντραόγκο, Τσιγγάρας, Γιουμπιτάνα (70′ Αθανασίου), Μίχορλ (80′ Καραμάνης), Ουάρντα, Μπάκου (90+1′ Σταυρόπουλος).