03/07/2024
Ειδήσεις | Κυριακή 30 Ιουνίου 2024 - 21:47

Καρδιοχτύπησε, αλλά πέρασε η Αγγλία!

Με μία γκολάρα ο Μπέλινγκχαμ έστειλε το ματς στην παράταση απέναντι στους Σλοβάκους και ο Κέιν εκεί διαμόρφωσε το τελικό 2-1

Λίγο έλειψε να μείνει εκτός Euro 2024, αλλά η Αγγλία το έσωσε και συνεχίζει! Με 2-1 στην παράταση το βράδυ της Κυριακής (30/6) πέταξε εκτός διοργάνωσης τη Σλοβακία και έκλεισε εισιτήριο για τα προημιτελικά. Εκεί θα αντιμετωπίσει την Ελβετία.

Η Σλοβακία ξεκίνησε πολύ καλύτερα και λίγο έλειψε να αιφνιδιάσει την Αγγλία με το καλημέρα. Είχε μία καλή φάση στο 5' με τον Χάντσκο, ενώ απείλησε και στο 12' με τον Χάρασλιν. Οι Άγγλοι δεν αντέδρασαν, δεν ανέβασαν στροφές και στο 25' δέχτηκαν το γκολ από τον Σραντς.

Τα «τρία λιοντάρια» βρέθηκαν έτσι με την πλάτη στον τοίχο και έως το φινάλε του πρώτου μέρους δεν κατάφεραν το παραμικρό! Ούτε φάσεις δεν έβγαζαν οι παίκτες του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ με αποτέλεσμα να τους αποδοκιμάσει ο κόσμος.

Στο δεύτερο ημίχρονο αναμενόμενα κέρδισε μέτρα στο γήπεδο η Αγγλία και άρχισε να πιέζει. Ωστόσο, για αρκετά λεπτά δεν κατάφερνε κάτι, μέχρι που πέρασε αριστερό μπακ ο Σάκα και μπήκε ο Πάλμερ.

Σταδιακά άρχισαν να απειλούν οι Άγγλοι, οι οποίοι είχαν και ένα ακυρωθέν γκολ στο 50' με τον Φόντεν. Ο Κέιν έχασε μία μεγάλη ευκαιρία, ο Ράις στο 81' είχε δοκάρι και τελικά στο 90'+5 ο Μπέλινγκχαμ ισοφάρισε με τρομερό ψαλιδάκι. Έτσι το ματς πήγε στην παράταση και εκεί ο Κέιν σκόραρε μόλις στο 91'. Αυτό το γκολ ήταν μαχαιριά για τους Σλοβάκους, οι οποίοι στην πορεία παραδόθηκαν.

ΑΓΓΛΙΑ (Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ, Γουόκερ, Στόουνς, Γκουέι, Τρίπιερ (66′ Πάλμερ), Μέινου (84′ Έζε), Ράις, Σάκα, Μπέλινγχαμ (106′ Κόνσα), Φόντεν (94′ Τόνεϊ), Κέιν (106′ Γκάλαχερ).

ΣΛΟΒΑΚΙΑ (Φραντσέσκο Καλτσόνα): Ντουμπράβκα, Πέκαρικ (109′ Τούπτα), Βάβρο, Σκρίνιαρ, Χάντσκο, Κούτσκα (81′ Μπέρο), Λομπότκα, Ντούντα (81′ Μπένες), Σραντς (93′ Γκιόμπερ), Χαράσλιν (61′ Σούσλοβ), Στρέλετς (61′ Μπόζενικ).