16/09/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 17 Αυγούστου 2024 - 22:10

Τα χρειάστηκε ο ΠΑΟΚ, αλλά νίκησε

Οι πρωταθλητές επικράτησαν με 3-2 του Πανσερραϊκού, ο οποίος στάθηκε πολύ καλά στην Τούμπα

Προβλημάτισε έντονα με την εικόνα του, είχε πάρα πολλά προβλήματα ανασταλτικά, αλλά στο φινάλε ο ΠΑΟΚ μπήκε με το δεξί στη Σούπερ Λίγκα 1 της νέας σεζόν.

Το βράδυ του Σαββάτου (17/8) επικράτησε με 3-2 του Πανσερραϊκού, ο οποίος εντυπωσίασε με την εικόνα του. Τα «λιοντάρια» έβαλαν πολύ δύσκολα στους πρωταθλητές, πίεσαν έως το τέλος για τον βαθμό και είναι άξιο αναφοράς ότι δεν κλείστηκαν. Έβγαλαν φάσεις με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σάλαζαρ.

Ούτε ο Βιεϊρίνια μπορούσε να τον περιορίσει στο πρώτο ημίχρονο ούτε ο Σάστρε στο δεύτερο. Ο Κολομβιανός ήταν και ο πρωταγωνιστής στο 0-1. Τα πρώτα 29' λεπτά πέρασαν χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις και μόλις συμπληρώθηκε το μισάωρο, ο Σαλαζάρ κέρδισε πέναλτι από τον Βιεϊρίνια. Εκτελώντας το ο Μπενταόρ άνοιξε το σκορ.

Ωστόσο, η απάντηση του ΠΑΟΚ ήταν άμεση. Τρία λεπτά μετά ο Πεταυράκης τράβηξε τον Κεντζιόρα, ο Φωτιάς έδωσε πέναλτι μέσω VAR και ο Σβαμπ στο 35' έκανε το 1-1. Το παιχνίδι άνοιξε, ο Τσάλοφ είχε δοκάρι με κεφαλιά από σέντρα του Ζίβκοβιτς στο 42' και ένα λεπτό μετά ο Τομάς έχασε τεράστια ευκαιρία για το 1-2.

Ο Τσάλοφ είχε νέα ευκαιρία στο 45' και αμέσως μετά ο Τομάς με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι για τον Πανσερραϊκό. Η τελευταία λέξη του ημιχρόνου άνηκε τελικά στον ΠΑΟΚ, ο οποίος στο 45'+3 με σουτ του Οζντόεφ πήρε προβάδισμα.

Με την εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 49' ο Σαλαζάρ ισοφάρισε από ασίστ του Τομάς, ενώ στο 60' με νέο πέναλτι ο Σβαμπ έβαλε ξανά μπροστά τον ΠΑΟΚ.

Λίγα λεπτά μετά ο Γκουγκεσασβίλι κράτησε την ομάδα του στο ματς με διπλή επέμβαση απέναντι σε Μουργκ και Τσάλοφ, ενώ προς ο τέλος ο Πανσερραϊκός έψαξε την ισοφάριση. Πίεσε, αλλά δεν κατάφερε κάτι περισσότερο.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Τσιφτσής, Ράφα, Νάσμπεργκ, Κεντζιόρα, Βιεϊρίνια (46' Σάστρε), Σβαμπ (89' Θυμιάνης), Οζντόεφ (71' Καμαρά), Ζίβκοβιτς, Μουργκ (77' Ντεσπόντοφ), Κωνσταντέλιας, Τσάλοφ (71' Τισουντάλι).

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Μιχάλης Γρηγορίου): Γκουγκεσασβίλι, Δεληγιαννίδης, Μπέργκστρομ, Πεταυράκης, Χαντάκιας (62' Καρασαλίδης), Στάικος (80' Πέρουτσι), Λιάσος (80' Καπτούμ), Σαλαζάρ, Χατζηστραβός (13' Μασκανάκης, λ.τ. 80' Γκίγκιτς), Τομάς, Μπετανκόρ.